Mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych

211

Mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w wakacje, to mniej zmian w kursowaniu pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe podsumowały wakacyjną kampanię dla zwiększenia bezpieczeństwa. Przez dwa miesiące wykorzystanie informacji z żółtych naklejek pozwoliło w ponad 50 sytuacjach zapobiec tragediom na przejazdach.

Fot. Pixabay

W tegoroczne wakacje, w lipcu i sierpniu na przejazdach kolejowo-drogowych było mniej o 21 zdarzeń w porównaniu do 2018 r.

W 30 wakacyjnych zdarzeniach najczęstszymi błędami było: ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł nakazujących bezwzględne zatrzymanie się, wjazdy pod opadające rogatki, omijanie slalomem półrogatek i zbyt szybka jazda powodująca taranowanie zapór. Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach wynika z niewłaściwych decyzji kierowców.

– Wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dodatkowe oznakowania przejazdów kolejowo-drogowych żółtą naklejką zwiększają bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i na drogach. Użytkownicy przejazdów otrzymali narzędzie, z którego mogą korzystać i coraz częściej reagują na potencjalne zagrożenia. Na polskiej kolei tym działaniom towarzyszą również efekty, jakie przynosi realizacja Krajowego Programu Kolejowego, więcej przejazdów z sygnalizacją i zaporami oraz wzrost liczby bezkolizyjnych skrzyżowań – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kierowcy włączają się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

– Mniej zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych to nie tylko mniej tragedii, ale także mniej zmian w podróży podczas wakacyjnych wyjazdów. W lipcu i sierpniu żółte naklejki, dzięki zawartym na nich informacjom, umożliwiły prawie 1800 reakcji. W 57 przypadkach kolejarze wstrzymali ruch pociągów zapobiegając prawdopodobnym tragediom – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W zeszłoroczne wakacje kierowcy skorzystali z żółtych naklejek 187 razy w tegoroczne dziesięć razy więcej – prawie 1800 razy. W wakacje 2018 r. w 9 przypadkach kolejarze wstrzymywali ruch pociągów, w tegoroczne 57 razy, a 87 ograniczali prędkość pociągów.

System żółtych naklejek na przejazdach kolejowo-drogowych wykorzystywany jest ponad rok. Naklejki mają trzy podstawowe dane: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. Dane są na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

PKP Polskie Linie Kolejowe we wszystkie wakacyjne piątki organizowały dodatkowe akcje na przejazdach kolejowo-drogowych. Kolejarze wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i policją rozdawali ulotki i materiały dydaktyczne kierowcom, rowerzystom i pieszym.

Były kontrole i instrukcje, jak bezpiecznie pokonywać skrzyżowania z torami. Podczas 573 akcji, rozdano 50 tysięcy ulotek. 431 kierowców zostało pouczonych, było 110 mandatów.

Od początku roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 132 zdarzeń, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 16 zostało rannych. W tym samym okresie 2018 roku doszło do 148 zdarzeń, w których śmierć poniosło 35 osób, a 26 zostało rannych.

Informacja prasowa PKP PLK


POWIĄZANE ARTYKUŁY