Młodzi lubinianie w hołdzie historii

16

800px_Wzgorze_zamkowe2.JPGRuszył międzynarodowy projekt z udziałem młodych ludzi. Jego podstawowy cel to renowacja zabytków na Dolnym Śląsku. Odnowili już wiele zaniedbanych miejsc. Program jest znakomitą inspiracją dla młodych lubinian, którzy chcieliby zrobić coś dla miasta.

Inicjatorem  projektu „Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego” jest Fundacja Krzyżowa. Jest on realizowany na skale międzynarodową. Fundacja skupia Polaków, Niemców, Czechów i Ukraińców, którzy wspólnie opiekują się zabytkami Dolnego Śląska.

Uczestnikiem może zostać każdy w wieku od 18 do 26 lat, zainteresowany kulturą, historią i ochroną zabytków, znający w komunikatywnym stopniu język angielski lub niemiecki. Ponadto trzeba być gotowym do zmiany miejsca zamieszkania na cały rok. Organizatorem projektu jest niemiecka fundacja Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość, która zapewnia uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe, 26 dni urlopu, ubezpieczenie zdrowotne oraz bezpłatny kurs języka niemieckiego.

Do fundacji trafiają często świeżo upieczeni maturzyści, którzy nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. Praca na rzecz renowacji dolnośląskich zabytków często umożliwia im sprecyzowanie życiowych planów. Po zakończonym projekcie, młodzi ludzie często decydują się na studiowanie kulturoznawstwa czy sztuki użytkowej.

W naszym mieście jest również wiele miejsc wymagających renowacji.

– Największe braki posiada na chwilę obecną Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dach Kaplicy Zamkowej- powiedział nam Marian Hawrysz, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie. – W całym powiecie jest ich jednak znacznie więcej.

Lubińskie zabytki wymagają jak najszybszej renowacji, dlatego jest to szansa dla młodych ludzi, którzy interesują się kulturoznawstwem i chcieliby mieć swój wkład w doskonalenie wizerunku miasta.

– Jeśli znajdą się chętni, z pewnością uzyskają od nas pomoc co do możliwości renowacji zabytków w Lubinie- mówił Hawrysz. – Dbanie o zabytki jest naszym statutowym zadaniem, dlatego młodzi ludzie, którzy zorganizują się w jakiś klub, wspólnie z naszą placówką mogliby uczestniczyć w renowacji zabytków.

PTTK planuje bowiem jeszcze tej jesieni powołać Grupy Społecznych Opiekunów Zabytków, które sprawowałyby opiekę nad zabytkami swojego regionu.

Zdania młodych lubinian co do pomysłu są jednak podzielone. Wielu mieszkańców nie jest zainteresowanych taką formą współpracy ze względu na brak czasu.- Jestem w klasie maturalnej i praktycznie nie mam wolnego czasu, który mogłabym poświęcić na opiekę nad zabytkami- mówi uczennica III LO w Lubinie.  Jednak większość podaje zgodnie, że warto zwrócić uwagę na to zjawisko. – Takie zabytki są jedynym śladem przeszłości i uważam, że znajdzie się wielu chętnych, którzy zajmą się ich odnową- powiedziała Katarzyna Kwaśna. – Sama postaram się zachęcić znajomych, żebyśmy zajęli się taką działalnością, bo przecież wszystko to ma na intencji dobro naszego miasta, a tym samym nasze dobro.

Na zdjęciu: Galeria Zamkowa w Lubinie

MS


POWIĄZANE ARTYKUŁY