Młodzi już wiedzą, jak ratować życie

618

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu lubińskiego przez kilka miesięcy uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy i ratować ludzkie życie. A teraz mogli zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności. – To bardzo przydatne – przyznaje Angelina Tarnowska z Zespołu Szkół nr 1, która jako jedna z wielu wzięła udział w programie „Uczmy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna” i podsumowującej go Powiatowej Olimpiadzie Przedmedycznej.

– Prowadzimy program edukacyjny pod nazwą „Uczmy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”. Jest on realizowany dzięki Starostwu Powiatowemu w Lubinie, cyklicznie od siedmiu lat. Co roku szkolimy około 10, 11 szkół, to mniej więcej 40 do 50 szkoleń. Szkoleniami objętych jest od 850 do 900 uczniów rocznie. W aktualnej edycji było 850 uczniów i dziesięć szkół, 40 szkoleń – wylicza Andrzej Przytuła z Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, które na zlecenie powiatu lubińskiego realizuje program.

Na zakończenie każdej edycji programu odbywa się Powiatowa Olimpiada Przedmedyczna, podczas której młodzi mogą sprawdzić zdobyte podczas szkoleń umiejętności i wiedzę. Nie inaczej było i w tym roku.

– To są tylko symulowane ćwiczenia, które są wyreżyserowane. Tu uczniowie zachowują się bardzo dobrze. Wiemy jednak, że były sytuacje, w których przeszkoleni przez nas uczniowie wykorzystali później zdobytą wiedzę – dodaje Przytuła.

Podczas olimpiady na poszczególnych stacjach czekały na zawodników różne wyzwania, które mogą ich spotkać także w codziennym życiu. Wśród nich znalazło zadławienie, uraz kończyny, zasłabnięcie czy zatrzymanie akcji serca. Uczniowie musieli przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem, a także, co równie ważne, zadbać o własne bezpieczeństwo.

– Część z grup zjadał trochę stres, bo słychać było, że tę wiedzę mają, ale czas i presja zrobiły swoje – mówi Agnieszka Witkowska, studentka ratownictwa medycznego, która oceniała wykonanie jednego z zadań. – Ale było kilka szkół, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie swoją wiedzą, tym bardziej, że to są klasy pierwsze szkoły średniej. Mam nadzieję, że będą rozwijać pasję i gdzieś w przyszłości będziemy mogli spotkać się w pracy – dodaje.

Z zadaniami najlepiej poradziła sobie drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego z Lubina i to ona wygrała tegoroczną olimpiadę. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1, a trzecie – I Liceum Ogólnokształcącego. Nagroda specjalna powędrowała do Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych.

– To przydatne umiejętności – przyznaje Angelina Tarnowska z ZS nr 1, która wzięła udział w szkoleniu i olimpiadzie. – Idziesz ulicą i widzisz kogoś, kto leży na ziemi, nie rusza się i nie wiadomo, co z nim jest. Warto znać te wszystkie zasady, żeby pomóc uratować komuś życie – dodaje, przyznając, że na razie swoją wiedzę wykorzystała tylko raz, gdy siostra złamała rękę.

Fot. BM, MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY