Młodzi apelują do samorządowców

20

Obchody Dnia Szkoły bez Przemocy w lubińskim gimnazjum nr 4 zakończyły się zaprezentowaniem odezwy samorządu uczniowskiego do władz i instytucji o potrzebie propagowania zasad fair-play w sporcie i życiu codziennym. Wezwanie poprzedziła inscenizacja „Fair-play i pomarańcze” oraz debata uczniowska „Kibice kontra reszta świata”.

Poniżej treść apelu:
 
Odezwa młodzieży skierowana do władz miejskich, samorządowych i instytucji wspomagających wychowanie

Otwarcie mówimy: "NIE! AGRESJI I PRZEMOCY!". Mamy już dosyć okrutności, z którą stykamy się na każdym kroku, szczególnie dzieci i młodzież interesującą się sportem. Chcemy zakończyć tę beznadziejną walkę, która nie zna zasad fair-play.

Z dnia na dzień słyszy się co raz więcej o tzw. "ustawkach" kibiców dwóch wrogich drużyn piłkarskich. W mediach można wyczytać o powiększającej się liczbie poszkodowanych, a nawet zabitych. Takie zachowania rzucają zły cień na prawdziwych kibiców, którzy nie mają potrzeby walki z przeciwnymi drużynami. Negatywne zjawisko ma miejsce przede wszystkim w piłce nożnej, pozostałe dyscypliny sportowe są wolne od niego.

Zbliżają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, gdzie wraz z Ukrainą, nasz kraj jest organizatorem tej imprezy. Polska z pewnością chciałaby się zaprezentować z jak najlepszej strony, lecz czy tak będzie? Kibice powinni się jednoczyć, ponieważ mają wspólne zainteresowania i cel: wspieranie swoich piłkarzy. Większość widzów, nie tylko z naszego kraju, chciałoby obejrzeć mecz w przyjaznej atmosferze. Obserwując mecze polskich drużyn piłkarskich, zauważamy, że właściwa postawa kibica jest rzadkością.

Zmobilizujmy się, zjednoczmy i wspierajmy naszą reprezentację, ale również stosujmy zasady fair-play podczas wszystkich meczów. Pamiętajmy o tym, że ludzie przychodzą oglądać sportowe wydarzenia, bo traktują to jako rozrywkę – nie jako powód do kłótni i bójek. Mamy dość wulgaryzmów kierowanych do drużyn piłkarskich, czy do osób sędziujących mecz. Chcemy czerpać jak najwięcej przyjemności z tej dyscypliny sportowej. Czujemy się zagrożeni, przychodząc całą rodziną na mecz, szczególnie z małymi dziećmi.

Dlatego zwracamy się o pomoc do pedagogów, psychologów, władz miejskich i samorządowych, Policji, Straży Miejskiej i do Pana Prezydenta Miasta Lubina. Prosimy o wsparcie w tej niekorzystnej sytuacji, ponieważ młodzież nie czuje się w pełni bezpieczna. Chcemy brać dobry przykład z dorosłych, ponieważ to Oni kują żelazo, którym jesteśmy my. Apelujemy do wszystkich posiadających odpowiednie kompetencje, by podjęli właściwe działania zmierzające do ograniczenia agresji i przemocy.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY