Miód z katalpy i derenia

114

100 miododajnych sadzonek drzew i krzewów zasadzili hodowcy z Koła Pszczelarskiego w Rudnej. W ten sposób stworzyli nowe miejsca, w których wiosną i latem pożyteczne owady będą mogły zbierać cenne pyłki.

Wokół pasiek pojawiły się między innymi karagana syberyjska, dereń jadalny, moszczeniec południowy, krzewuszka cudowna i katalpa. To dość rzadko spotykane rośliny, zatem przyszłoroczny miód z okolic Rudnej będzie miał oryginalne walory smakowe.

– Chcemy, aby takie akcje odbywały się cyklicznie. Dużym wsparciem jest dla nas gmina, która w tym roku na programu „Ekologia i ochrona pszczół” przeznaczyła 11 tysięcy złotych. Dotacja była przeznaczona między innymi na zakup roślin miododajnych – mówi Zbigniew Smoła, prezes Koła Pszczelarzy w Rudnej.

Stowarzyszenie z Rudnej skupia dwudziestu pszczelarzy, którzy dysponują wspólnie 440 rodzinami pszczelimi. Wszystkie pasieki są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Niektórzy hodowcy mają nadane numery identyfikacyjne, co uprawnia ich do sprzedaży bezpośredniej miodu i jego wyrobów pochodnych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY