„Miliony nie mogą się mylić”

1418

„Miliony nie mogą się mylić” – to tytuł filmu autorstwa Dawida Matuszaka z Żar, który zwyciężył w konkursie #52sekundywkulturze, zorganizowanym przez Centrum Kultury Muza w Lubinie. Jury, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, nie miało łatwego zadania. Swoje prace nadesłało 34 filmowców-amatorów z całej Polski, a każda z nich prezentowała wysoki poziom artystyczny.

To już trzecia edycja konkursu, który po raz pierwszy zorganizowano z okazji 50-lecia działalności Centrum Kultury Muza w Lubinie. Tegoroczni uczestnicy maja od 16 do 72 lat.

Komisja sędziowska w składzie: Małgorzata Życzkowska-Czesak (dyrektor CK Muza), Konrad Dąbkiewicz (dyrektor Centrum Innowacji Audiowizualnych w Lubinie), Marcin Lesisz (operator filmowy), Jakub Radej (reżyser) oraz Krystyna Huzarewicz (koordynator projektu) obejrzała w sumie 34 filmy nadesłane z całej Polski i postanowiła nagrodzić siedem z nich.

– Nie było łatwo, bowiem jurorzy spotykali się online. Trwała burzliwa dyskusja, ale w końcu udało nam się wytypować filmy, które wszystkim się podobają. Myślę, że pojęcie kultury jest tak bardzo szerokie, że trudno spodziewać się jakiejś jednolitości w tych nagraniach. One są bardzo różnorodne i naprawdę pokazują szerokie spektrum słowa kultura, ale też oddziaływań społecznych, duchowych czy emocjonalnych – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor CK Muza.

Ostatecznie nagrodę główną w wysokości 3000 zł przyznano filmowi „Miliony nie mogą się mylić” autorstwa Dawida Matuszaka z Żar. Drugie miejsce (nagroda 1500 zł) zajęła „Kultura” Piotra Kucharczuka ze Sławoborza (woj. zachodniopomorskie), trzecie natomiast (nagroda 1000 zł) – „Tak tworzymy kulturę” autorstwa Tomasza Wojnarowskiego ze Wschowej.

– Przesłanie zwycięzcy nie jest dla nas optymistyczne. W ciekawy sposób, właściwie bez słów, autor pokazuje, że kultura wysoka nie potrafi zainteresować milionów. A działalność Centrum Kultury Muza sprzyja kulturze wysokiej i staramy się edukować i dzieci i dorosłych – podsumowuje dyrektor.

Wręczono również cztery wyróżnienia po 500 zł, które trafiły do: Macieja Sławuskiego z Wrocławia za film „Dzieci, co zrobić ze śmieci”, Stefana Turakiewicza z Gdańska za film „Kultura ulicy”, Dagmary Cioski z Opola za film „Kultura zmienia punkt widzenia” oraz do Leonarda Laskowskiego z Katowic za film „Opowieść o kulturze”.

Fot. Aleksandra Pawliczak Fotografia


POWIĄZANE ARTYKUŁY