Miliony na ochronę dolnośląskich zabytków. Można składać wniosek

901

Aż 5 mln zł przeznaczyły władze województwa dolnośląskiego na tegoroczny program ochrony regionalnych zabytków. O finansowe wsparcie mogą się starać zarówno instytucje, jak i osoby prywatne, które są właścicielami lub zarządcami historycznych obiektów.

Fot. materiały prasowe UMWD

Wnioski o dotacje można składać do 28 czerwca.

– Liczba wniosków o dotacje, jakie do nas trafiają, rośnie z każdym rokiem. Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około trzystu. Trzeba remontować dachy, umacniać konstrukcje architektoniczne kościołów, odrestaurowywać drogocenne obrazy. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego, jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

Samorządowe wsparcie trafiło m.in. do tak znanych miejsc, jak Kościół Pokoju w Świdnicy, Pocysterskie Opactwa w Lubiążu i Henrykowie, pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, twierdza w Srebrnej Górze, Bazylika w Wambierzycach i wiele innych. Jednocześnie opieką otoczone zostały zabytki mniej znane, takie jak pałac w Bobolicach, kościół św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce, wieża widokowa w Grodziszczu czy wiatrak holenderski w Pietrzykowie.

Nie znaczy to jednak, że województwo pomaga w ochronie wyłącznie najbardziej rozpoznawalnych symboli Dolnego Śląska. Dotacje przyznawane są także dla mniej znanych. Liczy się ich wartość historyczna, naukowa lub artystyczna.

– Nasze zaangażowanie finansowe w ochronę dziedzictwa kulturowego traktujemy jako inwestycję w przyszłość. Magia wspaniałych dolnośląskich zabytków jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność naszego regionu i od lat przyciąga rzesze turystów – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Tyko w latach 2016-2020, z samego budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty.

Szczegóły programu znajdują się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY