Milion w zasięgu ręki

33

W całym kraju miłośnicy crossfitu podjęli się nie lada wyzwania – zamierzają wykonać dziś milion swingów, czyli mocnych wymachów z dużym obciążnikiem. Przy okazji treningu chcą zwrócić uwagę na problemy i potrzeby dzieci autystycznych. Do trzeciej edycji „Miliona swingów dla autyzmu” w tym roku dołączyli lubinianie.

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – okazja, by uświadomić społeczeństwu, czym jest autyzm, z jakimi problemami borykają się osoby dotknięte jego spektrum i w jaki sposób można im pomóc.

Lubińska ekipa dołączyła do akcji po raz pierwszy. Podczas dzisiejszego treningu można było kupić cegiełkę za 20 zł i zasilić dobroczynną puszkę. Na darczyńców czekały babeczki z lukrem – niebieskim, bo ten kolor jest symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na zaburzenia autystyczne.

– Zainteresowanie naszą akcją jest bardzo duże – cieszy się Grzegorz Biliński, organizator akcji. – W ciągu dwudziestu minut wykonaliśmy ponad dziesięć tysięcy swingów, więc myślę, że w skali kraju ten milion jest jak najbardziej realny. Cieszy nas też to, że przyszły dzisiaj do naszego klubu także nowe osoby.

Ekipa Crossfit Lubin przygotowała kilka sesji dla wytrawnych crossfitterów i początkujących. Każda grupa ćwiczyła przez dwadzieścia minut. Do puli dzisiejszych swingów doliczone zostały także wymachy podczas treningu rozgrzewającego. Chociaż akcja ma zasięg ogólnopolski, wykonanie miliona wymachów nie jest wcale prostą rzeczą. Najlżejszy obciążnik, o fachowej nazwie kettlebell, waży 8 kilogramów. Doświadczeni zawodnicy sięgają po „ketttle” o kilkukrotnie większym ciężarze. Po treningu duże zmęczenie widać u wszystkich.

– Lubię crossfit, bo to trening funkcjonalny, odpowiadający naszym naturalnym ruchom – mówi Kasia z Polkowic, a wkrótce, jak sama mówi, lubinianka. – I bardzo się cieszę, że przy okazji treningu mogę komuś pomóc. Chociaż o samym autyzmie nie wiem dużo – przyznaje.

Zaburzeniami mieszczącymi się w spektrum autyzmu w Polsce dotkniętych jest około 260 tysięcy osób. W Europie – około 5 milionów. Według badań CBOS 85 procent Polaków słyszało o autyzmie, ale tylko nieliczni potrafią rozpoznać jego objawy. Największym problemem, z jakim borykają się osoby cierpiące na autyzm, jest ograniczony dostęp do terapii, dzięki którym mogą pokonywać bariery rozwojowe i w dorosłym wieku samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. 2 kwietnia to dzień, w którym szczególną wagę przykłada się do budowania w społeczeństwie wiedzy o autyzmie. By podkreślić jego symbolikę, na całym świecie – także w Lubinie – wiele budynków rozświetlanych jest na niebiesko. 

Zebrane przez Crossfit Lubin pieniądze zostaną przekazane Dolnośląskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Autyzmu www.autyzm.wroclaw.pl oraz na pomoc w powstaniu pierwszej w regionie Szkoły dla Dzieci z Autyzmem w Zielonej Górze www.szkola.dalejrazem.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY