Mieszkanie gotowe, wkrótce ruszy nabór

2489

Mieszkanie wspomagane przy ul. Składowej 3 już gotowe. Pachnie nowością i jest w pełni wyposażone, bo od mebli po talerze, kubki i sztućce w szafkach kuchennych. Wkrótce zamieszka tu sześć osób z niepełnosprawnościami. To ma być dla nich wstęp i przygotowanie do samodzielnego życia.

Kiedyś mieściła się tu szkoła, teraz mieszkać będą osoby z niepełnosprawnością: zarówno takie, które będą opuszczać placówki opiekuńczo-wychowawcze, jak i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, których w powiecie lubińskim jest około 180.

Mieszkanie ma osobne wejście, 130 mkw. i pozbawione jest barier architektonicznych. Zostało wykonane w wysokim standardzie. Znajdują się tu: kuchnia z salonem, dwie łazienki i pokoje dla sześciu osób.

Powiat lubiński na adaptację pomieszczeń po szkole na to mieszkanie wspomagane pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

– To na pewno jedna z potrzebniejszych inwestycji – przyznaje starosta lubiński Paweł Kleszcz, który właśnie obejrzał gotowe mieszkanie. – Tak ten projekt został skonstruowany, że nie wolno nam było wybudować niczego nowego, musieliśmy zaadaptować pomieszczenia, które już były, po to żeby takie mieszkanie otworzyć. Teraz musimy zrekrutować osoby, które będą tu mieszkać i się usamodzielniać, ale będą to robiły pod opieką. I to jest trzeci element – wybranie osób, które będą im pomagać na co dzień. Myślę, że to wszystko razem będzie nas prowadziło do sukcesu, że tym młodym ludziom będzie się tu dobrze mieszkać, że będą czuli się bezpiecznie, zaopiekowani i że będą zadowoleni z warunków, które tutaj zastaną – mówi starosta Kleszcz.

No właśnie, bo mieszkańcy tego mieszkania nie zostaną pozostawieni sami sobie. Czuwać nad nimi będzie wykwalifikowana kadra, w tym asystent osoby niepełnosprawnej, pracownik socjalny, psycholog, terapeuta i opiekun mieszkania. Będą im pomagać uczyć się samodzielnego życia, zarządzania swoimi finansami, czasem wolnym, trenowania czynności dnia codziennego, jak higiena czy robienie zakupów.

– To jest już czwarte mieszkanie na naszym terenie przeznaczone dla osób, które by chciały cały czas być w opiece środowiskowej. Jest to najlepsza forma pomocy osobom potrzebującym opieki, czyli w warunkach rodzinnych, środowiskowych, które sprzyjają zarówno rehabilitacji społecznej, jak i zawodowej – mówi Alina Tarczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, któremu podlega mieszkanie wspomagane. – To mieszkanie będzie dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim dla naszych wychowanków z placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy nie mogą liczyć na pomoc swojej rodziny, bliskich, a jeszcze nie są tak samodzielni finansowo, intelektualnie, żeby mogli wejść na otwarty rynek pracy i zakupić bądź wynająć sobie lokal. Będą tu nasi wychowankowie, którzy legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności. To mieszkanie będzie również przeznaczone dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, czyli osób niepełnosprawnych, które tak naprawdę mogłyby same gospodarować. Teraz będą miały szansę przejścia do samodzielnego, normalnego życia. Oczywiście mieszkanie chronione też nie będzie zamknięte na mieszkańców naszego powiatu. Za chwilę ogłosimy nabór osób, które najbardziej tego potrzebują i mogłyby tutaj zamieszkać – dodaje.

Nabór ma ruszyć wkrótce, a ogłoszony zostanie m.in. na stronie internetowej PCPR. Po jego rozstrzygnięciu, właściwie w ciągu dwóch tygodni, wprowadzą się do tego nowego mieszkania lokatorzy.

– Przyznaję, że jestem wzruszona tym, co tutaj zobaczyłam. Efekt jest wow, pachnie nowością, pokoje są dostosowane do osób, które mają tu zamieszkać – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego, która wraz ze starostą oglądała nowe mieszkanie wspomagane. – Staramy się jako powiat podejmować różne działania, żeby pomagać tym, którzy znaleźli się na zakręcie swojej drogi, ale też wspierać w usamodzielnianiu się. Mam nadzieję, że to mieszkanie, pięknie wyposażone, posłuży jego nowym mieszkańcom – dodaje.

Fot. Marlena Bielecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY