Mieszkania chronione kluczem do niezależnego i samodzielnego życia 

61

Od maja 2019 r. na terenie powiatu lubińskiego funkcjonują dwa mieszkania chronione, tj. wspierane dla osób niepełnosprawnych oraz treningowe dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą. mieszkania utworzono w ramach trzyletniego projektu pn. „Bezpieczna Przystań” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Prowadzone są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

Fot. Pixabay

Jakie korzyści przynosi pobyt w mieszkaniu chronionym?

Mieszkańcy mieszkań chronionych mają zapewnione nie tylko schronienie, ale także mogą liczyć na pomoc specjalistów, m.in. pracownika socjalnego, asystenta osoby niepełnosprawnej, trenera, od których otrzymują wsparcie w zakresie nauki samodzielnego funkcjonowania, np. uczestniczą w treningach, kulinarnych, budżetowych, rozwoju osobistego, w tym autoprezentacji organizacji czasu wolnego, czy załatwiania spraw urzędowych.

Pobyt w mieszkaniach umożliwia naszym mieszkańcom podjęcie pracy zarobkowej, podjęcie leczenia, rehabilitacji, podjęcie i ukończenie kursów doszkalających, uregulowanie spraw prawno-finansowych, aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych – koncerty, wyjścia do kina, teatru, czy też korzystanie z ofert sportowo-rekreacyjnych – basen, kręgle, siłownia.

Kto może starać się o pobyt w mieszkaniu chronionym?

  • osoby pełnoletnie,
  • osoby niepełnosprawne (o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • lub z niepełnosprawnością intelektualną),
  • opuszczające pieczę zastępczą – usamodzielniane,

Znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej i jesteś mieszkańcem powiatu lubińskiego? Nie posiadasz miejsca zamieszkania? Nie wymagasz całodobowej opieki? Chcesz skorzystać z proponowanej formy wsparcia?

Zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowa 3 w Lubinie, tel. 76 847 96 91, 92, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl oraz interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY