Mieszkania chronione – dla kogo?

397

Od maja 2019 r. na terenie powiatu lubińskiego funkcjonują dwa mieszkania chronione, czyli wspierane dla osób niepełnosprawnych oraz treningowe dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą. Mieszkania chronione jako innowacyjną formę pomocy społecznej prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie w ramach trzyletniego projektu „Bezpieczna Przystań”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– W 2019 roku zdecydowałam się wziąć udział w projekcie realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie pn. „Bezpieczna Przystań” i zamieszkać w mieszkaniu chronionym wspieranym. Pobyt tutaj pozwolił mi wyciszyć się wewnętrznie, pokonać lęki, złe emocje, bardziej uwierzyłam w siebie. Czuję się pewniej i bezpiecznie. Dziś powoli wychodzę na prostą, to działanie ma sens – mówi 46-letnia pani Kasia.

Równie pozytywnie o projekcie wypowiada się 29-letnia pani Kasia: – Bardzo sobie cenię spotkania z trenerami czy psychologiem. Dla mnie osobiście spotkania są budujące, podnoszące na duchu. Przyzwyczaiłam się do tych wizyt, które traktuję jak odwiedziny mojej rodziny. Każda wizyta wnosi jakąś naukę. Dzięki niej rozwijam się i pokazuję, że osoby niepełnosprawne też mogą dobrze funkcjonować w społeczeństwie, a projekt nam to umożliwia.

Osoby, które zdecydowały się na udział w projekcie, mają zapewnione nie tylko schronienie, ale także mogą liczyć na pomoc specjalistów, m.in. psychologa, pracowników socjalnych, opiekuna, asystenta, trenera, od których otrzymują wsparcie w zakresie nauki samodzielnego funkcjonowania, tj. uczestniczą w treningach kulinarnych, budżetowych, higienicznych, umiejętności prowadzenia rozmowy, czy załatwiania spraw urzędowych. Mają również wsparcie w zakresie rozwoju osobistego, organizacji czasu wolnego. Przed wprowadzonymi obostrzeniami związanymi ze stanem epidemii koronawirusa uczestnicy projektu korzystali m.in. z siłowni, basenu, kina, teatru, brali udział w koncertach.

Efekty działań podejmowanych w ramach projektu są już widoczne i to na wielu płaszczyznach. Jako sukces można wskazać pozytywne zmiany, jakie zachodzą w życiu każdego mieszkańca, jest to na przykład podjęcie pracy zarobkowej, podjęcie leczenia, rehabilitacji, zakupienie odpowiedniego sprzętu ortopedycznego, podjęcie i ukończenie kursów doszkalających czy też uregulowanie spraw prawno-finansowych. O życiowych zmianach mówi jedna z mieszkanek:

Dzięki projektowi „Bezpieczna Przystań”, do którego trafiłam w październiku 2019 r., wiele się w moim życiu zmieniło. Stałam się bardziej otwartą i pewną siebie osobą. Nawiązywanie relacji z nowo poznanymi ludźmi już nie stwarza mi problemu, gdzie jeszcze niespełna rok temu miałam spore trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów. Z uwagi na moje zdrowie znalazłam lepszą pracę, a przede wszystkim dzięki wsparciu trenerów dążę do realizacji swoich zamierzonych celów.

Osoby, które w przyszłości chcą skorzystać z proponowanej formy wsparcia i jednocześnie spełniają warunki określone w projekcie, powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie:

– telefonicznie pod numerem: 76 847 96 91, 92

– mailowo: pcpr@powiat-lubin.pl oraz interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl

– poprzez pocztę tradycyjną pod adresem: 59-300 Lubin, ul. Składowa 3.

Źródło PCPR w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY