65-latek dał się skusić obietnicą szybkiego zysku i inwestycją w kryptowaluty. 30-latka straciła pieniądze znaną już metodą podczas sprzedaży przedmiotów na portalu aukcyjnym – tym samym oboje stracili łącznie 26 tysięcy złotych. Policjanci ponawiają swój apel, aby nie podawać swoich danych wrażliwych, nie klikać w nieznane linki, nie dać się zwieść obietnicą szybkiego zysku. Zachowajmy czujność i rozwagę przy tego typu transakcjach.
Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosiła się pokrzywdzona, która wystawiła na sprzedaż sukienkę, korzystając z pośrednictwa znanej platformy aukcyjnej.
– Po niedługim czasie napisała do niej nieznana osoba informując, że jest zainteresowana kupnem, a następnie przesłała link, łudząco przypominający stronę płatności tego portalu – relacjonuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.
Lubinianka kliknęła w ten link i została przekierowana na stronę przypominającą witrynę jej banku.
– 30-latka zalogowała się swoim loginem i hasłem, aby otrzymać rzekomo wpłacone przez oszusta pieniądze i wtedy straciła kontrolę nad swoim rachunkiem bankowym. Sprzedająca otrzymała wiadomość SMS o dodaniu urządzenia mobilnego oraz po chwili, że kredyt w wysokości 11,4 tys. zł został wpłacony na jej konto. Pokrzywdzona zorientowała się, że jest coś nie tak i zadzwoniła na infolinię swojego banku. Szybka reakcja pozwoliła na zablokowanie 9 tysięcy złotych, jednak przestępcy zdołali wypłacić 2,4 tys. zł – mówi asp. sztab. Serafin.
65-letni mieszkaniec Lubina skusił się natomiast obietnicą szybkiego zysku.
– Mężczyzna poinformował policjantów, że kontakt nawiązała z nim kobieta, która podała się za przedstawicielkę firmy zajmującej się obrotem kryptowalutami. Gwarantowała szybki zysk. Oszustka namówiła 65-latka do zainstalowania aplikacji anydesk (jest to aplikacja do zdalnego pulpitu), a następnie wykorzystując tę aplikację otrzymała dostęp do danych osobowych mężczyzny, loginu i hasła do jego konta, a następnie wyprowadziła z jego rachunku bankowego blisko 15 tysięcy złotych – dodaje asp. sztab. Serafin.`
Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam zyski. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze czy telefonie aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli konsultant inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem.
Pamiętajmy! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich oszczędności.