REGION. Pierwsza z pięciu ekspertyz została już wykonana, cztery kolejne zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Od tego już tylko krok, by zacząć wcielać w życie projekt „Jeden bilet – jedna taryfa”, gdzie prym wiedzie gmina Lubin. Dzięki temu już od 2017 roku możliwe będzie połączenie komunikacji w całym Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym.
Przedstawiciele gmin z całego LGOM-u oraz lokalni przewoźnicy spotkali się dziś w urzędzie miejskim, by omówić zasady funkcjonowania projektu.
– To kolejny etap budowy zintegrowanej sieci komunikacyjnej w całym regionie – mówi prezydent Robert Raczyński. – Wychodzimy z założenia, że Dolny Śląsk jest rejonem z dużą dynamiką rozwoju, a połączenie komunikacji w całym regionie umożliwi nie tylko swobodne przemieszczanie się, ale też przepływ pomysłów i kapitału – dodaje.
Projekt INTER-Regio-Rail realizowany jest w ramach Programu dla Europy Środkowej, a gmina miejska Lubin jest jednym z jego dziewięciu międzynarodowych partnerów.
– Ideą projektu jest przygotowanie gotowych rozwiązań umożliwiających integrację transportu w całym LGOM-ie. Miałoby to dotyczyć zarówno busów, autobusów jak i pociągów – zdradza Grzegorz Ulbrych z lubińskiego urzędu miejskiego.
Dla pasażerów będzie to oznaczało istnienie jednego rozkładu jazdy, jednego biletu i jednej taryfy. Wcześniej jednak miasto musi przekonać powiaty: lubiński, polkowicki i głogowski oraz urząd marszałkowski, by przyłączyły się do projektu.
– Do ustalenia jest wiele kwestii: porozumienie z przewoźnikami, przebieg linii, ustalenie cen za przejazd oraz wytyczenie koordynatorów. Tym wszystkim miałyby się zająć związek powiatów, który również należy powołać – mówi Marek Wierzbicki, koordynator projektu z firmy Trako-Wrocław.
Zanim projekt „Jeden bilet-jedna taryfa” wejdzie już w życie, planowany jest program pilotażowy. Dotyczyłby on dwóch wybranych gmin, by na tym przykładzie zobaczyć jak założenia sprawdzą się w praktyce.
Więcej: www.lubin.pl/aktualnosci,11528,na_jednym_bilecie_przez_cale_zaglebie.html