Miedziowa kolej w przyszłorocznym budżecie województwa

1913

Studium wykonalności Kolej Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego znalazło się w przyszłorocznym budżecie województwa dolnośląskiego. Dziś władze regionu przedstawiły finansowy plan na rok 2021.

Fot. JD

W następnym roku budżet województwa wyniesie ponad 1,26 miliarda złotych. Większość tej kwoty przeznaczona zostanie na regionalny transport i infrastrukturę drogowo-kolejową. Wśród planowanych inwestycji jest opracowanie studium wykonalności budowy nowej linii kolejowej z Lubina przez Polkowice do Głogowa z jednoczesną rozbudową linii nr 289 Legnica – Rudna Gwizdanów. Województwo szykuje się do podpisania porozumienia, które podzieli obowiązki związane z utworzeniem KAZM w taki sposób, że samorządowe budżety pokryją koszty dokumentacji, a budową linii zajmą się PKP Polskie Linie Kolejowe.

W projekcie budżetu Dolnego Śląska znalazła się jeszcze jedna pozycja ciekawa dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego: rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Chojnów – Rokitki – Chocianów – Duninów. Związane z tym prace miałyby się zakończyć już w 2022 r.

– Mimo pandemii nie zamierzamy zaniedbać rozwoju Dolnego Śląska, dlatego w przyszłym roku będziemy kontynuować chociażby proces przejmowania linii kolejowych – to jedno z naszych priorytetowych zadań. Rok 2021 upłynie nam pod znakiem organizowania środków finansowych na rewitalizację pozostałych linii. Czeka nas również opracowanie analiz studyjnych dla pięciu dolnośląskich inwestycji, które przeszły już do drugiego etapu programu Kolej Plus, a także dużo pracy nad dokumentacją dla projektów, które chcielibyśmy realizować w ramach nowej perspektywy unijnej do roku 2027 – wylicza Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Jak widać, tylko przy samej infrastrukturze mamy mnóstwo do zrobienia. Walczymy z kryzysem, ale też szykujemy się do tego, co będzie po jego zakończeniu – dodaje.

źródło: UMWD

Pandemia odbija się na budżecie województwa, ponieważ rosną nakłady na ochronę zdrowia, za to maleją dochody regionu. W przyszłym roku spadną one o 35 mln zł, z czego 25 mln to zmniejszone wpływy z tytułu podatku CIT, płaconego przez przedsiębiorstwa. Po tegorocznej nadwyżce budżetowej przyjdzie rok z deficytem przekraczającym 45 mln zł.

– Regionalna gospodarka mocno odczuła kryzys wywołany epidemią. Jako samorząd włożyliśmy wiele siły, ale także potężne sumy pieniędzy, zarówno we wsparcie ochrony zdrowia, jak i dolnośląskich przedsiębiorców. Przed nami rok, w którym planujemy, tak jak dotychczas, mocno inwestować w rozwój regionalny. Zachowując dużą dynamikę rozwoju chcemy ponownie rozpędzić dolnośląską gospodarkę – zapowiada marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

W najbliższy czwartek projekt budżetu zostanie przedstawiony radnym wojewódzkim na sesji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY