W tej chwili w lubińskich szkołach podstawowych trwają zapisy, a już 31 maja odbędzie się pierwsza wycieczka – miasto rozpoczyna realizację projektu „Odkrywamy Dolny Śląsk”, który ma za zadanie zintegrować dzieci i młodzież po trudnym czasie pandemii.
Dzięki projektowi uczniowie mają nie tylko lepiej poznać nasz region, ale przede wszystkim zintegrować się po roku w izolacji spowodowanej zdalnym nauczaniem.
– Chcemy dzieciom pomóc po tym trudnym czasie pandemii, gdy kolejny rok szkolny uczą się zdalnie. Zależy nam na tym, żeby się spotykały, żeby tworzyły więzi społeczne, które tak naprawdę decydują o ich rozwoju. Bez tego będzie im bardzo trudno w przyszłości – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, dodając, że ma to być pewien rodzaj pomocy psychologicznej dla młodych lubinian.
Projekt obejmie 5,5 tysiąca dzieci z miejskich podstawówek i będzie w całości finansowany przez miasto. Zapłaci ono zarówno za transport, jak i suchy prowiant dla uczniów.
Wszystkie dzieci z lubińskich szkół będą dzięki temu miały okazję, by wyjechać na jednodniową wycieczkę do Wąwozu Myśliborskiego. Pierwszy wyjazd ma się odbyć 31 maj, ostatni 24 czerwca. Dla każdej szkoły przeznaczone zostaną dwa dni – jednego dnia wyjadą dzieci z klas 1-4, drugiego 5-8. Na początek dwa dni dla Szkoły Podstawowej nr 1. 31 maja – jeśli wszyscy rodzice zgodzą się na wyjazd – będzie mogło wziąć w nim udział 250 uczniów, a 1 czerwca – 300.
– Jesteśmy po spotkaniu z dyrektorami szkół, a także po rozmowach z przewodnikami. Jeszcze w tym tygodniu powinniśmy poznać liczbę dzieci zapisanych przez rodziców na wyjazdy. Chcemy maksymalnie wykorzystać miesiąc, w czasie którego dzieci będą w szkole. Przypominamy, że wszyscy uczniowie wrócą do placówek tak naprawdę od 31 maja – mówi Marcelin Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie.
Podczas wyjazdu dzieci nie tylko przejdą szlak, ale i wezmą udział w ognisku, grach oraz zabawach integracyjnych.
Wyjazdy będzie obsługiwał PKS Lubin. Jak dodaje rzeczniczka prezydenta Marcelina Falkiewicz, wyjazdy będą się odbywać w dni powszednie, zamiast lekcji i potrwają od godz. 8 do 16. Miasto ocenia, że weźmie w nich udział od 190 do 300 osób dziennie.