Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, dostępu do pomocy medycznej czy poprawa kondycji psychicznej – to najważniejsze cele programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów”. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęli we wtorek lubińscy radni miejscy. Na pomoc w codziennych obowiązkach mogą liczyć osoby powyżej 65. roku życia.
Przeprowadzane od kilku lat badania lat wskazują jednoznacznie – jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Stolica polskiej miedzi nie jest tu wyjątkiem. W strukturze wiekowej ludności naszego miasta można zauważyć proces zwiększania się grupy osób w wieku poprodukcyjnym z wyraźną przewagą kobiet. Więcej niż co czwarty mieszkaniec Lubina ma co najmniej 65 lat. Zachodzące procesy demograficzne nakładają na państwo, w tym samorządy, obowiązek podejmowania szerokich działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Kwestia pomocy osobom starszym była przedmiotem jednej z uchwał podjętych we wtorek przez lubińskich radnych. XXXIII sesję poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca zmarłego starostę lubińskiego Adama Myrdę.
Przyjęty program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” ma zapewnić możliwości bezpiecznego funkcjonowania seniorów w ich miejscu zamieszkania. Program skierowany jest do osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie lub z pomocą rodziny realizować podstawowych potrzeb.
Oprócz pomocy w wykonywaniu codziennych obowiązków, dostępie do opieki medycznej, niezwykle ważne jest zapewnienie seniorom kontaktu z drugim człowiekiem oraz zwiększenie bezpieczeństwa.
– czytamy w dokumencie.
– Uchwała ta była konieczna do podjęcia, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie. – Zadaniem zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, który będzie powoływać do pomocy wolontariat – dodaje.
Program zawiera dwa moduły.
– Pierwszy polega na zbadaniu potrzeb. Wcześniej potrzebująca osoba lub jej pełnomocnik powinna się zgłosić do MOPS-u. Samo wsparcie będzie polegało na pomocy przy prostych czynnościach, takich jak zakupy czy podwiezienie do lekarza. Drugi moduł dotyczy bezpieczeństwa seniorów. W jego ramach zostaną między innymi przygotowane dla seniorów specjalne opaski, dzięki którym będzie monitorowany ich stan zdrowia. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać te środki rządowe. Z tego co wiem, to mowa jest o kwocie około 90 tys. zł na ten rok – wyjaśnia przewodnicząca.