MCZ ma nowy rezonans i nie tylko

779

Miedziowe Centrum Zdrowia zyskało bardzo nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będzie mogło lepiej leczyć pacjentów zmagających się z rakiem. To jedyny w Polsce tak zaawansowany technologicznie rezonans, nowe pracownie rentgenowskie oraz ultrasonografy. Wszystko to w ramach projektu Miedziowo-Turoszowskiego Zagłębia Onkologicznego.

– To przede wszystkim nowa pracownia rezonansu, która bardzo nas cieszy, bo nasz rezonans pracował sześć dni w tygodniu i nie miał już żadnych mocy przerobowych. Dzisiaj mamy dwa na taki niewielki szpital, to naprawdę dużo – przyznał dziś prezes MCZ Piotr Milczanowski, otwierając uroczyście pracownię rezonansu. – Oprócz tego, w tym samym projekcie mamy cztery nowe pracownie rentgenowskie: dwie w Lubinie i po jednej w Głogowie oraz Legnicy. Wymieniliśmy wszystkie ultrasonografy na najnowocześniejsze. Jest to realizacja programu diagnostycznego skierowana do osób chorych onkologicznie. Mamy nadzieję, że diagnostyka, która była niezła do tej pory, będzie jedną z najlepszych, przynajmniej na Dolnym Śląsku – dodaje.

MCZ zrealizowało ten projekt wspólnie z Wielospecjalistycznym Szpitalem w Zgorzelcu. Całość kosztowała ponad 31 mln zł. Placówki medyczne zdobyły na realizację przedsięwzięcia ponad 25,7 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Lubińska część inwestycji kosztowała trochę ponad 14,7 mln zł. To była najważniejsza inwestycja MCZ w ubiegłym roku. Oprócz wymienionych urządzeń kupiono także zestawy do cytoskopii oraz kolonoskopii.

Rezonans magnetyczny

Największe emocje podczas dzisiejszej prezentacji nowego sprzętu wzbudził rezonans magnetyczny. Specjaliści porównywali go do nowoczesnego mercedesa wśród tego typu maszyn.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy w awangardzie i technologicznej, i diagnostycznej, bo to pierwsze takie urządzenie w Polsce, jeśli chodzi o jego zaawansowanie technologiczne. Nie mamy się więc czego wstydzić – mówił o nowym rezonansie podczas jego dzisiejszej prezentacji prezes KGHM, Marcin Chludziński.

– Benzynę do tego mercedesa będzie dolewać Narodowy Fundusz Zdrowia – uśmiechał się Zbigniew Hałat, wicedyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ, mając na myśli to, że jego pracę będzie finansować Fundusz. – W czasie zaledwie kilku dekad nastąpiła ogromna zmiana. Kiedyś dokładna diagnoza następowała dopiero na stole sekcyjnym, dzisiaj za życia człowieka można uzyskać skuteczną diagnostykę, powodującą ekonomizację procesu leczniczego – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY