MCKK otwiera nowy ośrodek edukacyjny

1883

Branżowe Centrum Umiejętności powstaje właśnie przy Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr. Takich miejsc w Polsce będzie 120, a lubiński ośrodek będzie jednym z pierwszych w kraju. Nowy zawód będą mogli zdobywać tutaj nie tylko mieszkańcy Zagłębia Miedziowego.

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) będzie się mieścić na terenie Poligonu Szkoleniowego MCKK w Lubinie. W tym miejscu znajdą się warsztaty i pracownie, w których można będzie zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu górnictwa podziemnego oraz przeróbki rud metali i surowców mineralnych.

– Warsztat naprawy samojezdnych maszyn górniczych, stanowisko obsługi taśmociągu, bo to jest miejsce, w którym dość często dochodzi do wypadków i jest duża potrzeba szkolenia w tym zakresie – wylicza Monika Gazda, prezes MCKK. – Ponadto powstanie pracownia symulatorów spawania i z tego, co wiemy, nikt w Polsce nie będzie mieć tak dużej pracowni tego typu – podkreśla.

W BCU ma też znaleźć się pracownia ratownictwa i pierwszej pomocy, stanowisko nauki prac na wysokości, pracownie informatyczne i ośrodek Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Monika Gazda

Co ważne, uczyć się tu będą mogli nie tylko młodzi ludzie, ale też osoby mające już staż zawodowy, ale zamierzające całkowicie zmienić profesję lub zwiększyć posiadane już kwalifikacje. Celem działalności BCU jest też szkolenie nauczycieli zawodów, którzy również muszą dziś podążać za zmieniającym się rynkiem pracy i nowymi technologiami. 

Na razie w pracowniach Poligonu Szkoleniowego dominują młodzi. Przychodzą z różnym nastawieniem do nauki – część widzi już w praktycznym fachu dobrą przyszłość, część przychodzi po namowach rodziców lub skierowana z urzędu pracy. – Teraz mam tu ośmiu z zakładu pracy, to wszyscy są zaangażowani. Nie zawsze tak jest, ale umiem sobie z nimi radzić – mówi Mieczysław Jarocki, instruktor spawalnictwa. – Żeby się tutaj czegoś nauczyć, człowiek musi mieć zdolność manualną i dobrą reakcję oko – mózg – ręka. Czyli ja coś widzę, mózg to analizuje i daje rozkaz rękom. I u jednych to trwa milisekundy, a u niektórych minutę – wyjaśnia. 

Mieczysław Jarocki

W tym miejscu mogą się uczyć osoby z całej Polski, ale z racji tego, że jednym z partnerów projektu jest KGHM Polska Miedź, ośrodek będzie zapewne dodatkowym miejscem nauki dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

– Dla części młodzieży stworzenie możliwości kontynuacji nauki tutaj, w regionie, sprawi, że oni stąd nie wyjadą. Nam jako pracodawcy zależy, żeby najlepsi z najlepszych zostawali tutaj – uważa Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania kapitałem ludzkim w KGHM. 

Utworzenie lubińskiego ośrodka kosztuje 11 mln zł; pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych. Oprócz ośrodka w Lubinie ma powstać jeszcze 119 takich miejsc, oferujących naukę różnych zawodów. Na Dolnym Śląsku BCU zbudowane zostaną jeszcze m.in. we Wrocławiu, Zgorzelcu i Wałbrzychu. Ich tworzenie nadzoruje Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego wiceszefowa odwiedziła ostatnio Poligon Szkoleniowy MCKK, mówiąc o renesansie szkolnictwa zawodowego.

– Dzisiaj osiągamy już wskaźniki Komisji Europejskiej zaplanowane na 2025 rok, a więc zatrudnienie osób po szkołach branżowych i technicznych na poziomie 81 procent – wskazuje wiceminister Marzena Machałek.

Siedziba centrum na razie jest jeszcze w budowie. Prezes Monika Gazda zapowiada, że szkolenia rozpoczną się tu w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY