Maturzyści rozpoczęli egzaminy

1047

Maraton maturalny wystartował! Jednym towarzyszy stres, inni natomiast podchodzą do sprawy na chłodno, będąc pewnym swojej wiedzy i solidnego przygotowania. W całej Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 270 tysięcy absolwentów techników i liceów ogólnokształcących. W tym gronie jest również prawie 745 uczniów uczęszczających do szkół średnich w powiecie lubińskim. Na początek sprawdzian pisemny z języka polskiego.

Lalka lub Pan Tadeusz – zdaniem większości uczniów to właśnie jedna z tych dwóch pozycji polskiej literatury prawdopodobnie pojawi się na dzisiejszej maturze z języka polskiego.

– Myślę, że te lektury, które często się powtarzają, wszyscy mają wykute – uważa jedna z maturzystek z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przez pandemię egzaminy dojrzałości zostały przesunięte na czerwiec, przez co uczniowie później przystępowali też do ważnych testów na studia. Mimo że epidemia nadal trwa to jednak w tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że matura rozpocznie się ze zgodnie z planem.

– Egzamin od 2015 roku jest taki sam, a w pandemii to druga sesja. U nas w tym roku zdaje 179 osób, więc dużo. Ale jesteśmy do tego przygotowani. Wszystkie elementy związane z obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi czy bezpieczeństwem piszących mamy zapewnione. Nauczyciele są zaszczepieni, co też jest też dodatkowym atutem – mówi Józef Marciniszyn, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. – Myślę, że młodzież dobrze przygotowana. Nawet uczniowie nie chcieli wracać do szkoły przed egzaminem. Woleli dokończyć naukę w takim rytmie, jak przez ostatnie miesiące – dodaje.

Józef Marciniszyn, dyrektor I LO w Lubinie

Choć z powodu pandemii do egzaminu dojrzałości uczniowie przygotowywali się w innych warunkach niż ich starsi koledzy, to dziś towarzyszą im te same emocje.

– Sam fakt, że jest matura to trzeba być zestresowanym. Tak dla zasady – przyznaje jedna z lubińskich uczennic.

– Uważam, że było nieco trudniej, ale każdy mógł się dobrze przygotować. Najbardziej obawiam się rozszerzenia z chemii i biologii. Przygotowywałem się, więc nie uważam, żeby mi źle poszło – uzupełnia inny maturzysta.

Matura potrwa do 20 maja. Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

W tym roku abiturienci nie muszą natomiast przystępować obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą jednak niezmiennie napisać sprawdziany z maksymalnie sześciu takich przedmiotów. Abiturienci nie muszą także przystępować do dwóch obowiązkowych w poprzednich latach – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. 

W powiecie lubińskim jest 745 tegorocznych maturzystów. Ale egzamin dojrzałości,
pisać będą również osoby, które go wcześniej nie zdały lub chcą poprawić ocenę. W sumie do matury podejdą łącznie 984 osoby.