Maturzyści poznali wyniki. W naszym powiecie zdało 83 procent

2687

Ponad 83 procent maturzystów z powiatu lubińskiego cieszy się dziś ze zdanych egzaminów. Mogą już odsapnąć, złożyć papiery na wybraną uczelnię i cieszyć się wakacjami. – Jest dobrze, jest okay – słyszymy od absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego, którzy dziś przyszli odebrać świadectwa dojrzałości.

Czekali na ten dzień od maja – dziś tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów dojrzałości. Dane dotyczące matur opublikowały Centralna Komisja Egzaminacyjna, a także wszystkie Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

W całej Polsce maturę zdało 84,1 proc. uczniów, którzy do niej podeszli. 10,4 proc. w sierpniu czeka poprawka – to osoby, które nie zdały z jednego przedmiotu. Zaś 5,5 proc. w ogóle nie zdało (przepadli na co najmniej dwóch przedmiotach).

Maturzyści z powiatu lubińskiego wypadli bardzo podobnie. Egzamin dojrzałości zdało tutaj 83,5 proc. uczniów. W powiecie lubińskim do matury podeszły w tym roku 772 osoby, a zdało ją 645 z nich.

Młodzi mieszkańcy naszego powiatu lepiej poradzili sobie z językiem polskim. Poziom podstawowy z tego przedmiotu zdało 92,6 proc., zaś z matematyki – 88 proc.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie, gdzie towarzyszyliśmy dziś uczniom, którzy pojawili się po godzinie 9 w szkole, żeby odebrać świadectwo dojrzałości, panowała pozytywna atmosfera. Wszyscy maturzyści, z którymi rozmawialiśmy, byli zadowoleni ze swoich wyników. Choć – jak przyznaje dyrektor Tomasz Radziej – czworo uczniów czeka poprawka.

– W tym roku aż cztery osoby nie przeszły tego pierwszego etapu, jeden przedmiot mają do zaliczenia w sierpniu. Są to trzy egzaminy z matematyki i jeden z języka polskiego – mówi dyrektor II LO. – Wyniki tych egzaminów, które nie zostały zaliczone, są na poziomie 28, 29 punktów, więc zabrakło jednego, dwóch punktów do tego, żeby je zaliczyć. Dlatego jestem pewny, że te cztery osoby dadzą sobie radę w sierpniu – podkreśla dyrektor Radziej, dodając, że generalnie matura w II LO wyszła zadowalająco.

W ubiegłym roku szkoła mogła się pochwalić lepszym wynikiem, bo wówczas wszyscy, którzy podeszli do matury, zdali ją. Dwa lata temu poprawkę miały dwie osoby.

W sumie w tym roku do matury w tym lubińskim liceum podeszło 185 osób.

Aleksandra Korta

– Z tego, co jest najważniejsze, dostałam dobre wyniki, więc jest dobrze. Z matematyki mam 96 procent – uśmiecha się Aleksandra Korta, która właśnie odebrała swoje świadectwo dojrzałości. – Nie sprawdzałam wcześniej wyników w internecie, stwierdziłam, że chcę to zrobić papierowo. Aczkolwiek po tym, jak były znane odpowiedzi do testów, sprawdzałam mniej więcej i tak mi się wydawało, że będę miała 96 proc. Jestem zadowolona, że się nie pomyliłam – mówi, dodając, że zamierza się dalej kształcić i wybiera się na fizjoterapię do Wrocławia.

Michał Grochowicz

Jej kolega Michał Grochowicz chce natomiast studiować na kierunku związanym z filmem na uniwersytecie w Gdańsku. A czy jest zadowolony ze swoich wyników maturalnych?

– Nie poszło ani źle, ani dobrze – stwierdza. – Są egzaminy, z których poszło mi dużo lepiej. Cieszę się, ale polski ostatecznie trochę zawiódł. Z podstawy mam 53, a z rozszerzenia 63. Dla mnie najgorsze jest to, że z podstawy mam więcej z matematyki niż z polskiego. Liczyłem że będzie odwrotnie – przyznaje.

Milena

Bardzo zadowolona ze swoich wyników jest zaś Milena.

– Bardzo dobrze mi poszło – przyznaje z uśmiechem. – Matematyka podstawa to 98, a rozszerzenie 86. Trochę gorzej polski, ale i tak jest ok, angielski też w porządku. Jestem bardzo zadowolona. Teraz tylko iść dalej. Będę składać papiery na politechnikę i uniwersytet we Wrocławiu. Na co dokładnie, jeszcze się zastanawiam. Na informatykę, architekturę przestrzeni, coś w tym kierunku – dodaje.

Milena zanim przyjechała odebrać dziś świadectwo dojrzałości, sprawdziła swoje wyniki w internecie, by – jak mówi – wiedzieć, czy jest po co jechać. Ale są i tacy maturzyści, którzy postanowili nieco odwlec ten moment. My dziś spotkaliśmy dwie takie absolwentki II LO.

– Jeszcze nie wiem, nie sprawdziłam – mówi o swoich wynikach Tosia Michalak, trzymając już w ręku swoje świadectwo dojrzałości. – Chcę nagrać swoją reakcję, więc jeszcze nie będę patrzeć. Trochę się denerwuję, ale bardziej ekscytuję. Wyjdę z koleżanką i gdzieś sobie usiądziemy, bo do domu na pewno nie wytrzymam – uśmiecha się.

A my zaglądamy w wyniki egzaminów maturalnych w pozostałych szkołach średnich z Lubina.

Jedna z placówek może w tym roku pochwalić się stuprocentową zdawalnością. To Technikum z Dolnośląskiego Zespołu Szkół przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 72. Do egzaminów dojrzałości podeszło tu 6 osób i wszyscy je zdali.

W I Liceum Ogólnokształcącym – podobnie jak w II LO – cztery osoby czeka poprawka. W obu tych szkołach zdawalność wyniosła ponad 97 proc.

Później kolejno są: Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące ze zdawalnością na poziomie 84 proc., Technikum nr 2 – ze zdawalnością 83,8 proc., Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego – ze zdawalnością 82,8 proc., Technikum nr 1 – ze zdawalnością 75 proc., III LO – ze zdawalnością 68 proc., Technikum MCKK – ze zdawalnością 47 proc. oraz Technikum TEB – ze zdawalnością 40,7 proc.

Wyniki można znaleźć na stronie oke.wroclaw.pl.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY