Uczniowie większości klas maturalnych w całej Polsce zakończyli rok szkolny 2021/2022. Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie żegnali dziś nauczyciele, dyrekcja, rodzice i szkolna społeczność. Uroczystość, podczas której m.in. wręczano nagrody za osiągnięcia w różnych dziedzinach, odbyła się w Centrum Kultury Muza. My towarzyszyliśmy maturzystom w tym wyjątkowym dla nich dniu.
Choć prawię połowę swojego pobytu w szkole spędzili przed ekranami monitorów, ucząc się zdalnie, to jednak wielu z nich zdążyło się ze sobą zżyć. Jak to zwykle bywa przy takich okazjach, nie brakowało podziękowań, wspomnień i wzruszeń. Wychowawcy klas natomiast po raz ostatni mogli odczytać listę obecności, którą odczytywali przez ostatnie trzy lata.
– Na pewno długo zapamiętamy lekcje matematyki z panią Aubek albo lekcje polskiego z panią Majerczak, które bardzo ciekawie je dla nas przygotowywała. Mimo że mieliśmy poziom podstawowy z języka polskiego i tylko cztery godziny w tygodniu tego przedmiotu to przerobiliśmy też poziom rozszerzony. Moim zdaniem to wielki wyczyn – wspomina Patrycja Skrobak, jedna z uczennic II LO.
W drugim lubińskim „ogólniaku” w tym roku szkołę kończy 156 uczniów, z czego 59 odebrało dziś świadectwa z wyróżnieniem.
– Ten rocznik stracił tak naprawdę około roku edukacji stacjonarnej na rzecz nowych technologii, bo przecież całą wiedzę zdobywali poprzez Internet. W tyku było już nieco inaczej. Musieliśmy dużo nadrabiać okres pandemii spowodował to, że nauka nie była tak efektywna, jak zakładaliśmy. W trzeciej klasie ta młodzież musiała naprawdę ciężko pracować, żeby osiągnąć to co osiągnęła. A osiągnęła bardzo dużo – uważa Tomasz Radziej, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.
Dyrektor docenia również pracę pedagogów i dziękuje im za trud włożony w jak najlepsze przygotowanie uczniów do matury, mimo że warunki temu nie sprzyjały.
– Większość nauczycieli też musiała poznać tę technologię, by móc prowadzić zajęcia na żywo. Teraz z kolei trzeba było się znowu przestawić na tradycyjną naukę. Nie było to łatwe, ale nasi nauczyciele są profesjonalistami i dawali sobie radę. Niektórzy w wolnych chwilach, przed lekcjami lub po lekcjach, zostawali z uczniami na zajęcia uzupełniające, by jak najlepiej przygotować ich do matury – dodaje.
Uroczyste pożegnanie szkolnych murów to jedynie wstęp do najważniejszego egzaminu w życiu. Już za kilka dni uczniowie zmierzą się bowiem z zadaniami maturalnymi.
– Muszą uwierzyć w to, że są dobrze przygotowani. Przez trzy lata ciężko pracowali na ten sukces, który, mam nadzieję, pokażą na egzaminie dojrzałości. W ostatnich latach mieliśmy stuprocentową zdawalność na maturze i wierzę, że oni też podołają. Życzę im powodzenia i połamania piór – podkreśla Tomasz Radziej.
Fot. BM