Matury ruszyły. Na początek język polski

676

Maturalny maraton wystartował. Przystąpiło do niego około 275 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. To o 12 tysięcy więcej niż przed rokiem. W naszym powiecie do egzaminu dojrzałości podchodzi 624 uczniów, z czego najwięcej, bo aż 192, w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie. Maturzystom z tej placówki towarzyszyliśmy przed pisemnym sprawdzianem z języka polskiego.

Tradycyjnie egzamin dojrzałości rozpoczyna się pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dla większości uczniów II LO w Lubinie to czysta formalność, co jednak nie oznacza, że się nie stresują.

– U mnie jest duży stres. Myślę, że to przez narrację, którą przez wiele lat nakładano na uczniów, że matura jest końcem świata. Uczniowie się przyzwyczajają do tego, że jest to ciężki egzamin – uważa Wiktoria.

Wiktoria, maturzystka z II LO w Lubinie

Maturzystka ze wszystkich przedmiotów najbardziej obawia się matematyki. – Na studia nie potrzebuję matematyki, więc muszę ją tylko zdać i odhaczyć – dodaje uczennica, która chciałaby pójść na studia lingwistyczne.

Znacznie spokojniej do sprawy podchodzi szkolny kolega Jakub, któremu towarzyszy duża pewność siebie.

– Największym wyzwaniem będzie dla mnie rozszerzony angielski, ale i tak wiem, że sobie poradzę – mówi tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. Jakub swoją edukację zamierza kontynuować we Wrocławiu na kierunku komunikacji społecznej lub social media i design marketing.

Jakub, maturzysta z II LO w Lubinie

W powodzenie swoich podopiecznych nie wątpi także dyrektor placówki Tomasz Radziej.

– Myślę, że uczniowie są jak zwykle dobrze przygotowani. Mają wiedzę, tylko muszą ją dobrze wykorzystać. Wierzę, że ciężka praca naszych nauczycieli, którzy są już wieloletnimi pracownikami szkoły, przyniesie efekty. Większość z pedagogów jest również egzaminatorami, więc regularnie się szkolą i wiedzą, jak przygotowywać do matury i robią to na bardzo wysokim poziomie – zauważa.

Tomasz Radziej, dyrektor II LO w Lubinie

Jego zdaniem, każdy uczeń ma swoje sposoby na pokonywanie stresu. Twierdzi, że nerwy przed egzaminem dojrzałości bardziej towarzyszą dziewczętom niż chłopcom, którzy na większym luzie podchodzą do matury.

– Wielu twierdzi, że się nie stresuje, ale to widać po nich, szczególnie w ten pierwszy dzień. Myślę jednak, że większe nerwy są na matematyce. Jeżeli ktoś czytał lektury na bieżąco to sobie da radę. Natomiast matematyka jest trudniejsza i nie wszyscy potrafią systematycznie uczyć się i czerpać z wcześniej zdobytej wiedzy – dodaje Tomasz Radziej, życząc wszystkim swoim uczniom, żeby w pełnym gronie spotkać się z nimi na początku lipca przy odbiorze świadectw maturalnych.

W szkołach średnich prowadzonych przez powiat lubiński w tym roku do matury podchodzi 624 uczniów: w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lubinie – 167, w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie – 192, w Zespole Szkół Nr 1 w Lubinie – 95, w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie – 142, w III LO w Lubinie – 28 osób.

Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 22 maja, a ustne od 9 do 24 maja 2025 r. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca, natomiast na 19 i 20 sierpnia zaplanowano poprawki.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY