Dorastanie to dla nastolatków niezwykle trudny czas, ponieważ podczas tego okresu zachodzą różne zmiany. Młodzi ludzie nierzadko stają przed trudnymi wyborami, m.in. muszą zadecydować o dalszej drodze kształcenia. Budowanie relacji z rówieśnikami jest dla nich niezwykle ważne. Ponadto pod wpływem hormonów zachodzą poważne zmiany w ich ciele. Gdy nastolatki rosną, ich kręgosłup potrzebuje optymalnego podparcia. Odpowiednie wsparcie może zapewnić właściwie dobrany materac. Jak spośród wielu modeli dostępnych na rynku znaleźć ten właściwy, który zapobiegnie bólom pleców i poprawi jakość snu? Sprawdź, jaki materac dla nastolatka polecają specjaliści!
Dlaczego odpowiedni materac jest ważny dla rozwijającego się organizmu nastolatka?
W trosce o prawidłowy rozwój nastolatka należy zapewnić mu wysokiej jakości sen. Wykazano bowiem, że podczas nocnego wypoczynku organizm młodego człowieka intensywnie się regeneruje, rośnie i przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia. Już dziś zamów odpowiedni materac, dzięki któremu nastolatek zapadnie w głęboki sen, na czym zyska jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Poprawie ulegnie również jego zdolność koncentracji.
-
Wsparcie dla kręgosłupa
Specjaliści podkreślają, że w okresie dojrzewania ciało intensywnie rośnie, dotyczy to również kości, które ulegają wydłużeniu. Wyjaśnia to, dlaczego źle dobrany materac może prowadzić do powstania i utrwalenia wad postawy. Śpiąc na nim, młody człowiek może skarżyć się też na ból pleców i karku. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby materac zapewniał optymalne podparcie dla kręgosłupa i dostosowywał się do naturalnych krzywizn anatomicznych.
2. Zdrowy sen a koncentracja i wyniki w nauce
Nastolatki, które korzystają z niekomfortowych elementów wyposażenia sypialni, często cierpią z powodu niedospania i zmęczenia. Kiedy procesy regeneracyjne nie zachodzą wydajnie, spada zdolność koncentracji i efektywność nauki. W rezultacie młody człowiek może osiągać gorsze wyniki w szkole. Inwestując w odpowiedni materac, ułatwiasz nastolatkowi zasypianie i zapobiegasz nocnemu wybudzaniu. W rezultacie młody człowiek lepiej przyswaja nowe informacje w ciągu dnia.
3. Redukcja stresu i wsparcie dla zdrowia psychicznego
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że za rozdrażnieniem ich dziecka może kryć się źle dobrany materac, który nie pozwala spokojnie przespać całej nocy. Gdy wspomniany element wyposażenia sypialni okazuje się niewygodny, wypoczynek ulega zakłóceniu. Młody człowiek gorzej radzi sobie z regulacją emocji i stresem. W rezultacie staje się bardziej wybuchowy i kłótliwy. Można temu zapobiec, zamawiając odpowiedni materac.
4. Odpowiednia wentylacja i higiena snu
W okresie dojrzewania przez organizm nastolatków przetacza się burza hormonalna. Zmiany, jakie zachodzą w ich ustroju, sprzyjają zwiększonemu wydzielaniu potu. W związku z tym należy postawić na materac, który wspiera prawidłowy przepływ powietrza i zapewnia komfort termiczny. Jego oddychające włókna, które oddają ciepło i wilgoć, ograniczają też rozwój bakterii i roztoczy. Jest to niezwykle istotna kwestia z punktu widzenia alergików i osób z wrażliwą skórą.
Jakie modele materacy wspierają zdrową postawę ciała u nastolatków?
1. Materace piankowe z pamięcią kształtu
Materac z pianki pamięciowej reaguje na ciepło ludzkiego ciała i wywierany nacisk, przez co perfekcyjnie dopasowuje się do krzywizn anatomicznych. Stanowi nieocenione wsparcie dla kręgosłupa nastolatka, który wydłuża się podczas snu. Wspomniany model przyczynia się również do równomiernego rozkładu ciężaru ciała. Materace z memory foam zapobiegają powstawaniu wad postawy wśród młodzieży.
2. Materace lateksowe
Materac lateksowy, dzięki wysokiej elastyczności i trwałości, doskonale zda egzamin w sypialni nastolatka. Dopasuje się bowiem do jego sylwetki, gwarantując stabilne podparcie dla kręgosłupa. Ponadto materac lateksowy słynie z przewiewności, co pozwala zachować optymalną temperaturę podczas snu i ogranicza nadmierne wydzielanie potu.
3. Materace hybrydowe
Materace hybrydowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby łączyły w sobie zalety modeli piankowych i kieszeniowych. Jednocześnie wyeliminowano ich wady. System sprężyn kieszeniowych zapewnia stabilność, zaś warstwa pianki dopasowuje się do krzywizn ciała. Materac hybrydowy jest elastyczny, dlatego uchodzi za niezwykle komfortowy, gdyż pozwala zachować optymalne ułożenie kręgosłupa.
4. Materace ortopedyczne
Jeśli u nastolatka zdiagnozowano wadę postawy lub młody człowiek skarży się na ból pleców, postaw na materac ortopedyczny. Wspomniany model jest nieco twardszy, dlatego pomaga utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji przez całą noc. Zanim go zamówisz, porozmawiaj na ten temat z fizjoterapeutą lub ortopedą, aby pomógł w doborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego dziecka.
5. Materace strefowe
W sprzedaży znajdują się również materace z 5 lub 7 strefami twardości, które zaprojektowano w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom poszczególnych części ciała. W rezultacie pomagają zanurzyć się ramionom i biodrom. Jednocześnie zapewniają twarde podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Materace strefowe pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała i niwelują napięcia mięśniowe.
Czy warto wybierać materace z pianki termoelastycznej dla nastolatków?
Rynek artykułów sypialnianych nieustannie się rozwija dzięki osiągnięciom technologicznym. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się materace z pianki termoelastycznej. Słyną bowiem z perfekcyjnego dopasowania do kształtów ciała. Czy rzeczywiście stanowią najlepszy wybór dla nastolatków?
Zalety materacy z pianki termoelastycznej dla nastolatków
-
Ergonomiczne podparcie dla kręgosłupa jest niezwykle istotne w okresie, gdy obserwuje się intensywny wzrost i wydłużanie kości. Materac z pianki memory foam może zatem odgrywać istotną rolę w profilaktyce wad postawy u młodzieży.
-
Redukcja napięcia mięśniowego przyczynia się do zniwelowania punktów nacisku. W rezultacie sprzyja regeneracji mięśni i prawidłowemu krążeniu krwi.
-
Komfort i lepsza jakość snu wynika z faktu, że pianka pamięciowa doskonale dopasowuje się do krzywizn anatomicznych. W rezultacie zapewnia im optymalne podparcie. Świetnie sprawdza się u nastolatków, którzy często zmieniają pozycję leżącą w środku nocy.
-
Właściwości antyalergiczne utrudniają namnażanie roztoczom, pleśniom i bakteriom. W związku z tym warto je uwzględnić, gdy nastolatek boryka się z uczuleniem.
Wady materacy z pianki termoelastycznej
-
Niektóre materace termoelastyczne okazują się zbyt miękkie, przez co ciało młodego człowieka zapada się w nich i nie otrzymuje należytego podparcia.
-
Memory foam to materiał, który sprzyja zatrzymywaniu ciepła, co w przypadku nastolatków może zaowocować dyskomfortem termicznym i zwiększonym wydzielaniem potu.
-
Materace z pianki termoelastycznej stanowią spory wydatek w domowym budżecie. Są bowiem droższe od modeli sprężynowych i wykonanych z pianki wysokoelastycznej.
Podsumowując, materace z pianki termoelastycznej uchodzą za dobry wybór dla nastolatków. Świetnie sprawdzą się u młodych ludzi, którzy potrzebują optymalnego wsparcia dla naturalnych krzywizn anatomicznych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na ich twardość i przewiewność. Nastolatki o większej masie ciała mogą zapadać się w ich powierzchni. Poza tym pianka termoelastyczna u niektórych osób rodzi dyskomfort termiczny, ponieważ zatrzymuje ciepło.
Optymalna twardość materaca dla młodzieży – jak ją dopasować?
Twardość materaca wywiera ogromny wpływ na jakość nocnego wypoczynku nastolatka. Oznacza się ją jako:
-
H1 – materac bardzo miękki, który sprawdzi się u osób ważących poniżej 60 kg,
-
H2 – materac średnio twardy stanowi optymalne rozwiązanie dla użytkowników o masie ciała 60-80 kg,
-
H3 – materac twardy zaprojektowany dla nastolatków ważących 80-100 kg,
-
H4 – materac bardzo twardy stworzony dla ludzi, których masa ciała przekracza 100 kg.
Duży wpływ na rozkład ciężaru ciała wywiera wzrost. Spośród dwóch osób o tej samej masie ciała, wyższa może pozwolić sobie na nieco bardziej miękki materac.
Wśród nastolatków najczęściej sprawdza się średnio twardy materac, ale niektóre osoby potrzebują bardziej miękkiego lub twardszego, co wynika z ich budowy anatomicznej.
Jak często wymieniać materac u dorastających dzieci?
Ogólne zalecenia dotyczące wymiany materaca
Zaleca się, aby wymieniać materac co 5-7 lat. Nastolatki jednak bardzo szybko rosną, dlatego konieczny może okazać się częstszy zakup nowego elementu wyposażenia sypialni. Staraj się obserwować, czy zachowuje on swoje walory użytkowe i pozostaje odporny na deformacje, a tym samym zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Czynniki wpływające na konieczność wymiany materaca
-
Tempo wzrostu dziecka bardzo często wymusza częstszy zakup nowego materaca. Gdy ciało młodego człowieka się wydłuża i poszerza, trzeba zapewnić mu większą powierzchnię do spania.
-
Masa ciała dziecka, szczególnie gdy jest nieco większa, może przyczyniać się do szybszego zużycia materaca.
-
Widoczne oznaki zużycia, w tym wgłębienia, nierówności i nieprzyjemny zapach, warto potraktować jako wyraźny sygnał do zakupu nowego materaca.
-
Jeśli dziecko choruje na alergię, astmę lub atopowe zapalenie skóry, prawdopodobnie musisz częściej wymieniać materac na nowy. W pewnym momencie osadzają się w nim potencjalne patogeny i alergeny, które mogą zaostrzać objawy ww. schorzeń.
Gdzie znaleźć najlepszy materac dla nastolatka?
Najlepsze jakościowo materace znajdziesz w naszym sklepie – zobacz ofertę: Materace Wrocław – salon stacjonarny firmy ExpertSnu. Zatrudniono w nim doświadczonych i świetnie przeszkolonych doradców, którzy pomogą Ci wybrać materac dla nastolatka, uwzględniając wszystkie istotne kwestie. Do salonu zabierz swojego syna/swoją córkę, ponieważ młody człowiek powinien przetestować każdy z zaproponowanych modeli. Poproś dziecko, aby położyło się na każdym z materacy na 15 minut i swobodnie zmieniało pozycję leżącą. Dzięki temu będzie potrafiło wskazać optymalne dla siebie rozwiązanie.