Marcowe środy z filmem

28

W marcu w DKF-ie w lubińskim kinie Muza będzie można obejrzeć cztery filmy: „Hannah Arendt”, „Zniewolony”, „Miłość” i „Co jest grane, Davis?”. Seanse, jak zwykle, odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19.

Bilety na jeden film kosztują 12 zł. Można też kupić karnet na wszystkie cztery produkcje za 35 zł.

W marcu będzie można obejrzeć:

5 marca „Hannah Arendt” (Niemcy/Francja/Luksemburg/Izrael)

Biograficzna opowieść o Hannah Arendt, niemieckiej teoretyk polityki, filozof i publicystce, jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku. Praca nad reportażami dla „New Yorkera” z procesu byłego nazisty Adolfa Eichmanna doprowadziła do sformułowania jej słynnej tezy o „banalności zła”. Film koncentruje się na tym procesie oraz kontrowersjach wywołanych przez książkę Arendt. W roli tytułowej Barbara Sukova.

12 marca „Zniewolony” (USA/Wlk. Brytania)

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. To wydarzyło się naprawdę. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze.

Film w reżyserii Steve’a McQueena („Głód”, „Wstyd”), który otrzymał 9 nominacji do tegorocznych Oscarów.

19 marca „Miłość” (Polska)

Pięciu kumpli, którzy chcieli wstrząsnąć światem. Pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół. To nie mogło się udać, gdyby nie „Miłość”. Historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie. Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała.

26 marca „Co jest grane, Davis?” (USA/Francja)

Najnowszy film braci Coen, nominowany do Złotych Globów i Oscarów, zdobywca Grand Prix dla najlepszego filmu na ostatnim festiwalu w Cannes.

Tytułowy Davis (Oscar Isaac) to przenoszący się z jednej kanapy na drugą, z podrzędnego nowojorskiego baru do kolejnego, intrygujący muzyk. Davis szuka nie tylko swojego miejsca w świecie, ale także wciąż uciekającego mu kota. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Justinem Timberlakiem, ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Davis na pewno nie jest mistrzem w podejmowaniu właściwych decyzji. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans (Carey Mulligan). Ich dialogi skrzące od ciętych ripost zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY