Malowanie dinozaurów

1377

Figury dinozaurów w lubińskim zoo zyskają nowy wygląd. Właśnie rozpoczęło się ich malowanie. Ale nie tylko one zostaną odświeżone.

Wiosenne porządki w zoo i parku Wrocławskim zaczęły się już wczoraj od malowania altan. Dziś malarze zajęli się ławkami, później w planach jest malowanie pomostów nad stawem.

Odświeżonych zostanie również siedem figur dinozaurów, ale nimi zajmie się już profesjonalna specjalistyczna firma – ta sama, która wykonała dla lubińskiego zoo mamuta, tygrysa szablozębnego i jelenia olbrzymiego. Żeby prehistoryczne gady odpowiednio się prezentowały, nie może to być bowiem zwyczajne malowanie.

– Niektóre z figur były malowane dwa lata temu, ale znowu potrzebują odświeżenia – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej, któremu podlega lubińskie zoo i park Wrocławski. – Ponieważ dinozaury będą malowane żywicą barwioną, której oparów nie należy wdychać, bo są szkodliwe, szlak dinozaurów będzie częściowo niedostępny dla spacerowiczów – dodaje.

Nowy wygląd zyskają: triceratops, wulkanodon, dimetrodon, tyranozaur, mamenchizaur, karnotaur i parazaurolof. Każda z figur najpierw zostanie wymyta, potem zostanie z niej zdrapana stara farba, a na końcu nałożona zostanie barwiona żywica.

– Figury nie zostaną pomalowane tak samo, jak obecnie. Zyskają nowy wizerunek – dodaje Bończak.

W przyszłym roku najprawdopodobniej odświeżony zostanie mamut, z którego sierści korzystają ptaki, wijąc sobie gniazda.

– Niezbędne prace wykonywane są na bieżąco. Aktualnie trwają też porządki na dziedzińcu dla zwierząt, by był gotowy, gdy ponownie zostanie otwarty dla spacerowiczów. Postawimy kilka nowych gablot, m.in. z jajkami ptaków. Pojawi się też paśnik, z którego odwiedzający zoo będą mogli wziąć coś i nakarmić zwierzęta. Jeśli paśnik będzie pusty, będzie to oznaczać, że zwierzęta są nakarmione – mówi Bończak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY