Mali siatkarze z wielkimi marzeniami

710

Siatkówka jest ich ulubioną dyscypliną, a w ich sportowym rozwoju będzie pomagał Bartłomiej Zawalski, środkowy Cuprum Lubin. Dzieci z pierwszej klasy o profilu siatkówki w Szkole Podstawowej nr 12 mają marzenia, które dzięki Akademii UKPS Lubin mogą być realizowane.

Twórca siatkarskiej akademii Przemysław Cedro od początku swej działalności marzył o stworzeniu klasy, która byłaby ukierunkowana na siatkówkę. Jej uczniowie od najmłodszych lat mieliby okazję rozwijać swoja pasję do tego stopnia, aby w przyszłości zasilać zespoły grające w rozgrywkach Polskiej Ligi Siatkówki. Droga nie była łatwa, ale sukcesywnie Przemysław Cedro realizował koncepcję w stworzonej przez siebie akademii, która zaszczepiała siatkówkę u dzieci w wieku przedszkolnym. W końcu w tym roku wraz ze Szkołą Podstawową nr 12 udało mu się stworzyć pierwszą klasę sportową o takim profilu.

– Idziemy do przodu i rozwijamy się. Realizujemy kolejne projekty i założenia. Moim marzeniem było tworzenie systemu szkolenia i to pierwszy rok, gdzie dzieci trenują siatkówkę w klasie o takim profilu. Dodatkowo popołudniu doszkalają się w Akademii UKPS. Mamy w niej 126 dzieci trenujących w niej plus 23 osoby z klasy siatkarskiej – przyznaje Przemysław Cedro, założyciel Akademii i współtwórca pierwszej klasy o profilu siatkówki w SP 12.

Plan zajęć dla dzieci podczas edukacji wczesnoszkolnej to trening ogólnorozwojowy. Dlatego młodzi adepci siatkówki mają możliwość treningów z piłkarkami ręcznymi, w tym wypadku zajęcia prowadziła Kaja Załęczna, a przed nimi zajęcia z brazylijskiego ju jitsu. Do dyspozycji jest fizjoterapeuta, a także dodatkowy język obcy w klasie.

– Z całą pewnością można powiedzieć, że dzieci mają sport we krwi. Są chętni do zabawy, nauki, aktywności fizycznej są chłonne wiedzy. Rośnie nam młody siatkarski narybek. Dzieci lubią się bawić, a nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób do przekazywania wiedzy. Na ten sezon mamy okres zajęć prowadzonych przez fizjoterapeutę, trenera Przemka i w perspektywie obozy integracyjne, a jeden z nich już w październiku. Także strefa dydaktyczna i sportowa – podkreśla Ewelina Borowiak, wychowawca klasy I a w Szkole Podstawowej nr 12 im. Czesława Niemena.

Ambasadorem projektu jest Bartłomiej Zawalski, który już drugi sezon reprezentuje barwy Cuprum Lubin. Podczas zajęć dzieci opowiadały o poczynaniach reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy, a także spotkaniach ligowych Cuprum Lubin. Młody środkowy „Miedziowych” był pozytywnie zaskoczony tym faktem.

–  Na pewno to niesamowite uczucie. Jak tylko usłyszałem taką propozycję, aby być ambasadorem tej klasy to nie wahałem się, ani chwili i z miłą chęcią przystąpię do projektu. Funkcja na pewno odpowiedzialna, a dzieci znakomicie rozwinięte pod względem sportowym. Co do wiedzy na temat siatkówki i naszej drużyny to zrobiło mi się miło, że te dzieci kojarzą mnie i oglądają nasze mecze na Hali RCS. To na pewno świetne doświadczenie – podkreśla Bartłomiej Zawalski.

Młodzi ludzie bez większych problemów wykonywali wszystkie ćwiczenia. Dzieci uwielbiają sport, co było widać po zaangażowaniu w zajęciach przeprowadzonych przez Bartłomieja Zawalskiego. – Nie wszyscy jeszcze znają siatkówkę, więc im pomagamy, a czasami trener pozwala nam trenować samemu przez chwilę – mówi Natalia. – Fajne zajęcia, a najlepiej, jak bawiliśmy się w berka – dodaje Michał, kolega Natalii z klasy.

Szkoła już od wielu lat współpracuje z przedstawicielami różnych dyscyplin sportowych. Co roku na boisku szkolnym odbywa się turniej koszykówki ulicznej organizowany przez SMK Lubin i RCS Lubin, w murach szkoły trenowały także piłkarki nożne Ziemi Lubińskiej Czerniec i siatkarki trzecioligowego UKPS Lubin, a obecnie zajęcia prowadzi szkoła walki Tygrys Lubin.

– Współpracujemy ładnych parę lat z panem Przemkiem. Ta współpraca układała nam się bardzo dobrze. Do tej pory było to tylko korzystanie z naszej bazy sportowej dla Akademii. Podczas rozwój wykluł się temat, a może połączyć pasje i nasze działania się zbiegły. Wyszła koncepcja klasy o profilu siatkarskim. To wszystko robimy na bazie innowacji. Organizacyjnie się ciągle rozwijamy. To pilotażowa klasa, która będzie ewoluować. Kolejne klasy będą miały już przetarcie. Koncepcja cudowna, bo łączy realizację pasji z radością i przyjemnością uprawiania tego sportu – puentuje Wiesław Bartoszewicz, pełniący obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie im. Czesława Niemena.

Przemysław Cedro wraz z placówką numer 12 współpracował od wielu lat. Teraz relacje wskoczyły na wyższy poziom, gdyż siatkówka już na stałe wpisała się w program edukacyjny szkoły. Jak podkreśla dyrektor Bartoszewicz, to projekt długofalowy, który na pewno przyniesie same korzyści dla młodych ludzi.

Fot. Mariusz Babicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY