Maksymilian Janeczek Mistrzem Unii Europejskiej w szachach

882

W austriackim Murecku rozegrano Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Unii Europejskiej w szachach. W kategorii dzieci do lat 8 Polskę reprezentował Maksymilian Janeczek z Lubina i to on został Mistrzem Unii Europejskiej.

Wygrywając osiem partii, a jedną remisując, nie tylko triumfował w swojej grupie wiekowej, ale lubinianin zanotował indywidualnie najlepszy wynik punktowy całych mistrzostw.

Turniej do końca był bardzo zacięty. O finalnym sukcesie przesądziły zwycięstwa nad silnymi mistrzami Bułgarii oraz Danii, którzy ostatecznie uzupełnili podium. Reprezentant Polski w ostatniej partii zgodził się na remis z niemiecką medalistką mistrzostw w kategorii dziewcząt.

Puchar Mistrzostw Unii Europejskiej nie dotarł jeszcze do Lubina. Prosto z Murecka Maksymilian trafił do czeskich Koutów nad Desnou aby reprezentować nasz kraj w kolejnym międzynarodowym czempionacie. Wkrótce czekają go kolejne ważne starty: Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec oraz eliminacje Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10. Wcześniej młody lubinianin wywalczył sobie już prawo startu w Mistrzostwach Europy oraz Świata.

Maks jest aktualnym Mistrzem Dolnego Śląska, a w październiku minionego roku, jeszcze jako 7-latek, zdobył historyczny, pierwszy medal dla Lubina na indywidualnych mistrzostwach Polski. Jego szachowy rozwój wspomagają szachowi mistrzowie międzynarodowi Konrad Typek oraz Piotr Brodowski.

Fot. Archiwum prywatne zawodnika