W czasie majówki w Lubinie będzie się sporo działo. Będą m.in. koncerty, gra miejska, happening z biało-czerwoną czy festiwal kwiatów. Możecie też wybrać się na basen, squasha lub na kręgle, bo wszystkie obiekty RCS będą czynne.
1 MAJA
Pierwszego dnia majówki w Lubinie odbędzie się wyjątkowy koncert, który przeniesie nas w przeszłość, sięgając do lat 40. „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”, bo tak zatytułowano to wydarzenie, potrwa w sumie dwa dni. Lokalni muzycy zagrają na terenach zielonych przy Wzgórzu Zamkowym, ale nie tylko. Początek o godz. 15, koniec około 22.
– To część obchodów upamiętniających rozwój miasta i jego kultury na przestrzeni lat – informuje Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.
Pierwszy dzień koncertowy to prawdziwa uczta dla fanów rocka i energetycznych dźwięków zagrają m.in. Fix Up, Midnight Blues, Percival Schuttenbach. Nie zabraknie także innych zespołów, takich jak NervoKaina, The Mohers – Blues & Roll Co., Bałagan i Evolution.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a szczegóły na jego temat znajdziecie TUTAJ.
2 MAJA
W piątek odbędzie się druga część koncertu „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. Na scenie pojawią się Caroline Ziemlicka i Pan Olek, Joulie Fox i Orkiestra Kamila Rogińskiego, a także Ada Nasiadka i Weronika Nowak, Joanna Lacher Time for Cyber Folk, The Less i Haos.
Muzyka zabrzmi nie tylko na Wzgórzu Zamkowym, ale również w rynku, przy Galerii Pałacyk, w altanie za Muzą i przy stacji PKP.
Początek koncertów o godz. 15, zakończenie około 22. Wstęp jest bezpłatny.
2 maja w Lubinie odbędzie się także gra miejska „Lubin. Powrót do przeszłości (1945-2025)”. Będzie liczyła 11 stacji i będzie miała około 3 km długości. Start i meta będą się znajdować w ratuszu, a gra potrwa od godz. 16 do 20.
Dziś ostatni dzień, kiedy można jeszcze dołączyć do gry. Zapisy chętnych drużyn trwają bowiem do 30 kwietnia do godz. 23.59. Taka drużyna może liczyć maksymalnie cztery osoby dorosłe i czworo dzieci. Chętni muszą wypełnić formularz, który znajdą TUTAJ, i wnieść opłatę – 75 zł za drużynę (przelewem lub w sklepie muzealnym przed rozpoczęciem gry).
Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie TUTAJ.
Oczywiście jak co roku 2 maja nasze miasto będzie również świętować Dzień Flagi. Tradycyjnie na rynku z tej okazji odbędzie się happening. Wziąć w nim udział może każdy, stając się częścią żywej flagi. Utworzą ją ludzie trzymający białe i czerwone parasole, które przygotuje dla chętnych powiat lubiński.
Ponadto osoby, które będą ubrane w barwy narodowe lub będą miały ze sobą symbole narodowe, otrzymają w prezencie flagi Polski, koszulki, wiatraczki i parasolki w kolorach biało-czerwonych. Liczba gadżetów jest jednak ograniczona. Otrzymają je osoby, które pojawią się jako pierwsze.
Początek o godz. 16.
3 MAJA
3 maja uczcimy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Lubinianie o tym ważnym dla kraju wydarzeniu przypominają zawsze podczas spotkania pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie inaczej będzie w tym roku. Najpierw, o godzinie 12 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Później odbędzie się przemarsz pod pomnik marszałka, gdzie złożone zostaną kwiaty.
3 maja to w Lubinie również początek dwudniowego Festiwalu Kwiatów i Roślin. Jak zwykle odbędzie się on w parku Leśnym.
– Samych stoisk związanych z roślinami i kwiatami mamy 48. Tych z wyrobami rękodzielniczymi będzie 20, związanych z drobnym handlem – 20, pojawią się też dwa browary i pięć punktów gastronomicznych – wylicza Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.
Jednak Festiwal Kwiatów i Roślin to nie tylko wystawcy, ale również wiele innych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Będą m.in. warsztaty, wesołe miasteczko, strefa dla dzieci czy pokaz mody kwiatowej.
– Na tegorocznym Festiwalu pojawi się m.in. szczudlarz z niespodziankami, na scenie w centrum parku będzie można zobaczyć występ mażoretek czy teatr dla dzieci. Na najmłodszych przygotowana zostanie także specjalna strefa relaksu – dodaje Joanna Kulik.
4 MAJA
Niedziela to kontynuacja Festiwalu Kwiatów i Roślin. Tego dnia pojawi się na wydarzeniu m.in. Witold Czuksanow, dziennikarz telewizyjny. Jego rady przydają się zarówno doświadczonym ogrodnikom czy działkowcom, jak również osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawianiem roślin ozdobnych, krzewów, warzyw czy owoców. W tym roku ekspert nie tylko podzieli się swoją wiedzą podczas prelekcji, ale też przeprowadzi zajęcia warsztatowe „Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?”. Odbędzie się także akcja „Polska w kwiatach”.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia można znaleźć na plakacie poniżej.
MAJÓWKA
Przez całą majówkę można też skorzystać z obiektów Regionalnego Centrum Sportowego. W dniach 1-3 maja czynne są zarówno baseny, squash, kręgielnia czy strzelnica.