Dziś poznaliśmy wolontariuszy roku 2024 powiatu lubińskiego. W sumie pamiątkowymi statuetkami uhonorowano 56 osób i inicjatyw. Wszystkich nagrodzonych dziś łączy jedno: bezinteresownie niosą pomoc tym, którzy są w potrzebie, mają otwarte i dobre serca, nie skąpią dla innych swojego czasu i pracy.
W powiecie lubińskim to już tradycja. Zawsze w grudniu, między dniem Wolontariusza a Świętami Bożego Narodzenia, Starostwo Powiatowe w Lubinie wyróżnia osoby, które niosą pomoc innym.
– Kolejny raz postanowiliśmy podziękować, zrobić wielki ukłon w stronę tych, którzy mają ogromne serca, serca na dłoni, poświęcają swój czas, energię i myśli temu, żeby pomagać innym ludziom. Ile razy byśmy nie mówili „dziękuję”, to będzie za mało. Jak pięknych statuetek dla tych wolontariuszy byśmy nie przekazali, to będzie wszystko mało. Jesteśmy im wdzięczni za to, że są, za to, że będą i że pomagają bezinteresownie innym. Mają wielkie serca i to jest najważniejsze! – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.
Co roku to mieszkańcy powiatu lubińskiego decydują, do kogo trafi pamiątkowa statuetka. Wszystko zawsze rozpoczyna się od konkursu, w ramach którego zgłaszają kandydatów ich zdaniem zasługujących na tytuł dobroczyńcy roku. Następnie wyróżniający się wolontariusze otrzymują statuetki, gratulacje i podziękowania podczas uroczystej gali. W tym roku ta wyjątkowa uroczystość odbyła się właśnie dzisiaj. Do sali audiowizualnej w lubińskim zoo zjechali wolontariusze z całego powiatu, bo wśród wyróżnionych byli zarówno lubinianie, jak i mieszkający w okolicznych miejscowościach.
– Jestem zaskoczona całą to sytuacją, nie jest przyzwyczajona do tego typu wydarzeń – mówi, uśmiechając się Agata Kołakowska z parafii św. Jana i Pawła w Szklarach Górnych, dodając, że dla niej zawsze na pierwszym miejscu jest człowiek, niezależnie od wieku.

Pani Agata odebrała dziś pamiątkową statuetkę dla wolontariusza roku za swoją działalność na rzecz dzieci, młodzieży i nie tylko.
– Warto pomagać zawsze i każdemu, zwłaszcza tym najmłodszym, bo oni najbardziej tak naprawdę potrzebują naszego wsparcia. Pomagam młodzieży i dzieciom w oratorium w Szklarach Górnych, ale także działam w innych miejscach, które wykraczają poza nasz okręg, bo jest to i Lubin, i Wrocław. Jestem koordynatorem Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, gdzie wolontariat jest wpisany w sposób bycia i życia – mówi Agata Kołakowska. – Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, organizujemy różnego rodzaju akcje związane z wypoczynkiem. Są to półkolonie, kolonie, ale także sobotnie i piątkowe spotkania. Młodzież może pobyć ze sobą razem, ale też się trochę poformować, spotkać się ze specjalistami z różnych dziedzin. Jest to czas, kiedy my, dorośli jesteśmy dla nich. Tak samo jeśli chodzi o dzieci, są to warsztaty kreatywne, formacyjne. Po prostu uczymy młodych ludzi być dobrymi ludźmi, dobrymi chrześcijanami – dodaje.
Pani Agata została nagrodzona w kategorii wolontariusz dorosły, ale powiat jak zwykle przyznał wyróżnienia w sumie w trzech różnych kategoriach. Poza wspomnianym wolontariatem dorosłych, nagrodził młodych wolontariuszy ze szkół oraz inicjatywy wolontariackie. Pamiątkową statuetkę otrzymało: 18 osób z wolontariatu szkolnego, tyle samo dorosłych wolontariuszy oraz 20 inicjatyw wolontariackich (pełną imienną listę nagrodzonych publikujemy poniżej).

Wśród wyróżnionej dziś młodzieży była między innymi Natalia Miernik, uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej.
– Pomagamy np. schroniskom. Teraz jest akcja w hospicjum, przynosimy rzeczy, które są szczególnie potrzebne. A że jest okres przedświąteczny i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na prezenty, to my też to teraz robimy – wylicza Natalia, dodając, że wszystko to wynika z potrzeby serca, nie z przymusu. – Chcesz pomagać? Masz jak pomagać? To pomóż – podkreśla.
Towarzysząca jej podczas dzisiejszej gali Joanna Chmiel, opiekunka szkolnego wolontariatu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej, przyznaje, że Natalia jest najbardziej aktywna w szkole, jeśli chodzi o wolontariat.
– Była przewodniczącą koła, dawała najwięcej pomysłów. Ma też taką iskierkę w sobie, że dzieciaki zachęca do wolontariatu. Jest skuteczna, chodzi, namawia, z chęcią za nią dzieci podążają – mówi pani Joanna.
W sumie podczas dzisiejszej Gali Wolontariatu wręczono 56 pamiątkowych statuetek. Szczególne wyróżnienie powędrowało w tym roku do Wolontariatu KGHM.
Niespodzianką i swoistym prezentem dla wolontariuszy był koncert gwiazdy – Anny Karwan.
Pełna lista wyróżnionych podczas dzisiejszej Gali
Wolontariat szkolny:
– Mikołaj Krześniak – II Liceum Ogólnokształcące w Lubinie
– Przemysław Siepak – Zespół Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie
– Piotr Musielak – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie
– Natalia Miernik – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej
– Wiktor Wawrzyniak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci w Lubinie
– Filip Chyc – Szkoła Podstawowa nr 10 im. gen. Władysława Sikorskiego w Lubinie
– Mariusz Gronik – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Czesława Niemena w Lubinie
– Amelia Gretkierewicz – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce
– Klara Drozdowska – Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio w Lubinie
– Amelia Denko – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim
– Patryk Zgrzebnicki – Szkoła Podstawowa nr 14 im. gen. broni Stanisława Maczka w Lubinie
– Hanna i Zuzanna Cybuch – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie
– Marcel Wójtowicz – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych
– Julia Majcher – Szkoła Podstawowa nr 7 – Szkoła Sportowa w Lubinie
– Maja Lis – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni
– Anna Szakiel – Szkoła Podstawowa Nr 8 im Jana Wyżykowskiego w Lubinie
– Tomasz Kozioł – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach
– Filip Sawicki – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawie
Wolontariat dorosłych:
– Agata Kołakowska
– Albert Białkowski
– Jan Demczak
– Jan Hawrysz
– Urszula Kurowska
– Piotr Dyrba
– Maria Mielniczak
– Mariusz Mostowski
– Ks. Maciej Michalak SDB
– Jerzy Zając
– Anna Grochmal
– Renata Węgrzyn
– Maria Jakubowska
– Andżelika Walęcka
– Renata Ślęk oraz Agnieszka Gruszczyńska
– Agnieszka Filon
– Marta Leśnik
Inicjatywa wolontariacka:
– Stowarzyszenie Lubin – Wspólna Sprawa
– Stowarzyszenie „Boks” Lubin
– Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Gminy Lubin
– Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Lubinie
– Grupa Teatralna Zwykli Ludzie z Zimnej Wody
– Katarzyna Bezwerchna i Borys Brzyski
– 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubińskiego
1. OSP Księginice
2. OSP Zimna Woda
3. OSP Rudna
4. OSP Chobienia
5. OSP Gwizdanów
6. OSP Górzyn
7. OSP ORSK
8. OSP Ścinawa
9. OSP Tymowa
10. OSP Zaborów
11. OSP Parszowice
12. Grupa Ratownicza Dziesław w Dziesławiu
– Patrycja i Zbigniew Kościelni
– Wolontariat KGHM
Fot. Marlena Bielecka