Mają szansę zostać wizjonerem przestrzeni

1294

Gmina Ścinawa ma szansę na tytuł Wizjonera Przestrzeni. W tej właśnie kategorii została nominowana w tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Czy zwycięży, dowiemy się 21 października podczas Wielkiej Gali Biznesu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Nominacje w poszczególnych kategoriach ogłoszono podczas konferencji prasowej (fot. UMWD.dolnyslask.pl)

Dolnośląski Gryf to nagroda, która promuje innowacyjność i dynamikę rozwoju dolnośląskich firm, docenia zaangażowanie inwestycyjne i zauważa działania na rzecz lokalnych społeczności. Wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i organizacje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.

W tegorocznej edycji uczestnicy rywalizują w ośmiu kategoriach. Są to m.in. Innowacyjny pomysł na biznes lub rozwój, Start-Up Roku, Dolnośląski Produkt Roku oraz Pionier Wieku Cyfrowego. Pojawiły się również cztery nowe kategorie: Nagroda za działania proekologiczne, Nagroda dla samorządów za przedsięwzięcia angażujące społeczność lokalną, Skuteczna Kampania Marketingowa oraz Wizjoner Przestrzeni.

W tej ostatniej kategorii do Dolnośląskiego Gryfa nominowana została gmina Ścinawa. Jak czytamy na stronie internetowej konkursu:

Lokalny samorząd stawia tu na kompleksowy rozwój, pozyskując środki zewnętrzne na inwestycje, które służą mieszkańcom i przyciągają inwestorów. Wykorzystywane są też turystyczne walory Odry. Jednym z projektów realizowanych nad rzeką jest budowa parkingu w oryginalnej formie statku. Obiekt stał się również zapleczem parkingowo-sanitarnym dla portu w Ścinawie, w którym odbywa się większość plenerowych imprez. W jednej bryle połączony został charakter miasta, jego walory oraz historia. Parking-statek idealnie wkomponowuje się w nadodrzańskie nabrzeże, pełniąc funkcję swoistego pomostu, który łączy miasto z piękną rzeką. Obiekt funkcjonuje w formule Park & Ride, co pozwala na ograniczenie emisji spalin w centrum Ścinawy.

– Bardzo się cieszymy z tej nominacji, z tego, że zauważono nasze działania. To dla nas ważne wyróżnienie – przyznaje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Ta nominacja pokazuje, że nasze projekty są docenianie nie tylko dlatego że są prowadzone dzięki pozyskanym z zewnątrz środkom unijnym, ale również za sposób, w jaki są realizowane i ostateczny efekt. W przypadku parkingu-statku staraliśmy się połączyć charakter miasta, jego walory oraz historię, jednocześnie zmieniając zaniedbany dotychczas skrawek Ścinawy – mówi, dodając, że w gminie wciąż dużo się dzieje pod względem inwestycyjnym, projektowany jest port wraz z kapitanatem, jako kontynuacja dalszego zagospodarowywania terenu nad Odrą, ale najważniejszym przedsięwzięciem, które niebawem wejdzie w etap robót budowlanych jest skanalizowanie 14 wsi oraz budowa w nich nowych dróg i chodników.

Wśród nominowanych, ale w kategorii Pionier Wieku Cyfrowego znalazła się firma z pobliskich Polkowic – CCC.

Zwycięzców, którzy otrzymają statuetki Dolnośląskiego Gryfa, poznamy 21 października podczas gali w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Ścinawa

Jedyne kryterium, które było konieczne do wzięcia udziału w konkursie to zarejestrowana działalność na terenie Dolnego Śląska, również w postaci filii lub oddziału. Start w tym przedsięwzięciu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Pierwsza edycja Dolnośląskich Gryfów odbyła się w 2004 roku. Dotychczas w przedsięwzięciu wzięło udział 1507 dolnośląskich firm i samorządów, a statuetki przyznano 83 firmom, 23 samorządom oraz 10 osobowościom Dolnego Śląska.

Organizatorami konkursu są: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Pracodawcy RP oraz partner merytoryczny – firma PwC.

– „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jedyna tak ważna nagroda w regionie – mówi Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Wyróżnia bowiem te przedsiębiorstwa i organizacje, które mają naprawdę wybitne zasługi dla rozwoju Dolnego Śląska. Premiuje tak ważną w dzisiejszych czasach innowacyjność, ale również zaangażowanie społeczne oraz regionalny patriotyzm. Gryf od początku opierał się na trójkącie biznesu, nauki i samorządu. To zawsze była współpraca na rzecz Dolnego Śląska. Szczególna trafność tej nagrody polega na tym, że bardzo uważnie są dobierane jej kategorie. Aby podkreślić nowoczesne spojrzenie na biznes, również w tym roku wprowadzone zostały nowe kategorie konkursowe. Podkreślają one te aspekty działalności firm i samorządów, które mają coraz większe znaczenie w obecnej, nieustannie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Jak co roku kapituła miała trudne zadanie. Do konkursu zgłosiło się wiele firm, których dokonania są naprawdę wielkie i godne nagrodzenia. Spośród nich musieliśmy wybrać tych, którzy szczególnie zasługują na wyróżnienie w poszczególnych kategoriach – dodaje.

Źródło redakcja/gryfy.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY