Jest jeden sposób na to, by czas kojarzącego się z przede wszystkim z rodziną Bożego Narodzenia przyniósł więcej ciepła i radości. To wspólne przygotowywanie się do nich. – Robienie ozdób, pakowanie upominków, szykowanie ciastek i wiele innych aktywności zbuduje nam prawdziwą magię świąt – mówi Patrycja Anacka, terapeutka zajęciowa z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. I na dowód pokazuje, jak w kilkanaście minut wykonać ładną, świąteczną dekorację.
Korzyści z domowych warsztatów terapii zajęciowej jest mnóstwo. Najważniejszymi są wspólne spędzenie czasu i nauka nowych rzeczy.
– Każdy z nas jest osobą zajęciową. Umiejętności, które wpoimy dzieciom, zostaną z nimi już na zawsze i będą wykorzystywane w przyszłości. Jeśli będziemy z dziećmi tylko oglądać telewizję, to one tylko to będą potrafiły robić. Nie będą miały żadnego hobby ani przydatnych zdolności manualnych. Pokazując im nawet proste zajęcia, modelujemy ich kompetencje – w tym małą motorykę – i wprowadzamy je w naprawdę inny świat – tłumaczy Patrycja Anacka.
Dzieciom wykonanie świątecznych dekoracji da bardzo duże poczucie sprawstwa i satysfakcję z tego, że ich dzieła zdobią dom lub świąteczne drzewko. Takie przedmioty mogą być też świątecznymi upominkami, co z kolei będzie częścią nauki, jak ważne jest dzielenie się z innymi.
Przy tej okazji czegoś nowego mogą nauczyć się też rodzice, nawet jeśli na co dzień nie doskonalą swojej kreatywności.
– Dorośli często mówią: „ja nie umiem, nie mam talentu, nic takiego nie zrobię”. A zrobienie takiej gwiazdy zajmuje kilka, kilkanaście minut i nie trzeba do tego artystycznych umiejętności. Warto wyjść z tej strefy komfortu i spróbować czegoś nowego. To naprawdę może być bardzo satysfakcjonujące także dla rodziców – uważa terapeutka.
Budowaniu świątecznego klimatu posłużą nie tylko rodzinne zajęcia plastyczne.
– Bardzo polecam wspólne przygotowywanie świątecznych przysmaków – także dlatego, że obcowanie z surowym ciastem jest stymulacją sensoryczną – podpowiada Patrycja Anacka. – Można też grać w gry planszowe, które bardzo rozwijają dzieci i są świetną formą spędzania wolnego czasu. Albo śpiewać kolędy i czytać świąteczne opowieści. Wszystko, co zrobimy razem, będzie miało ogromną wartość – podsumowuje specjalistka DCZPDM.
Świąteczna gwiazda – krok po kroku
Materiały:
- 8 papierowych torebek
- nożyczki
- klej
- sznurek
- dziurkacz
Instrukcja wykonania:
- smarujemy dół i środek torebek klejem (fot. 2 i 3) i naklejamy jedną na drugiej – nie trzeba tego robić idealnie równo,
- odcinamy oba górne rogi (fot. 4 i 5),
- po obu bokach wycinamy małe trójkąty lub półkola (fot. 6 i 7); na torebkach można też zrobić dziurki dziurkaczem
- smarujemy klejem ostatnią torebkę (fot. 8)
- wkładamy dłonie w pierwszą i ostatnią torebkę (fot. 9)
- rozsuwamy torebki tworząc gwiazdę – sklejamy pierwszą i ostatnią torebkę (fot. 10)
- robimy dziurkę na górze gwiazdy i przewlekamy przez nią sznurek do zawieszenia ozdoby.
Fot. Nathan J. Hilton/Pexels, BM