Od 18 maja znowu będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, otwarte też zostaną restauracje, bary i kawiarnie – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Ale w trzecim etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem uwzględniono też powrót – choć częściowo – dzieci do szkół i kilka innych spraw.

Sporo osób na to czekało – przedstawiciele rządu ogłosili właśnie trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.
– Ostatnie dni były trudne. Ciepłe majowe dni nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Wiemy, że nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego, jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością. Wiemy, że wirus jest nieprzewidywalny. Widzimy, co się dzieje na Śląsku – tam mamy ogromny wzrost zakażeń. Jednocześnie w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Od 18 maja będą mogły działać restauracje, kawiarnie i bary❗️🗓️ pic.twitter.com/Y45f4VMbKp
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Od 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, jednak będą musiały funkcjonować w rygorze sanitarnym. Co to znaczy? Klienci będą umawiani na konkretne godziny. Zarówno klienci, jak i fryzjerzy czy kosmetyczki muszą nosić maseczkę, gogle lub przyłbice.
Od poniedziałku 18 maja będzie też można ponownie zjeść w restauracji, kawiarni, barze oraz w lokalach gastronomicznych w centrum handlowym. Tu również zobowiązywać będą pewne zasady i ograniczenia. W lokalach obowiązywać będzie limit osób – osoba na 4 mkw. powierzchni. Między stolikami ma zostać zachowana dwumetrowa odległość, a między gośćmi siedzącymi przy osobnych stolikach 1,5 metra dystansu. Maseczki i rękawiczki mają nosić kucharze oraz obsługa lokalu, ale goście siedząc przy stolikach już nie.
– Zachęcamy do otwierania ogródków, bo – jak mówią nam epidemiolodzy – na świeżym powietrzu jest bezpieczniej – dodaje premier.
Dokładne wytyczne dotyczące salonów fryzjerskich, kosmetycznych i gastronomii można znaleźć TUTAJ.
Od 18 maja autobusami, pociągami, tramwajami będzie mogło podróżować więcej osób. Zajęte będzie mogło być 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jeżeli w autobusie jest np. 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.
Minister @MZ_GOV_PL @SzumowskiLukasz w #KPRM: Dystansowanie się społeczne, trzymanie reżimu sanitarnego, zasłanianie ust i nosa czy też reżim sanitarny w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i lokalach gastronomicznych są bardzo ważne. #DbajmyOSiebie pic.twitter.com/Alw0hg6hPI
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej osób będzie też mogło przebywać w kościołach. Od niedzieli, 17 maja, podczas mszy lub innego obrzędu na jednego uczestnika musi przypadać 10 mkw. Dotychczas na osobę przypadało 15 mkw.
Od poniedziałku będzie można prowadzić praktyczne zajęcia w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte też zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
18 maja więcej osób będzie mogło też korzystać z otwartych obiektów sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób i 2 trenerów, a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – 22 osoby i 4 trenerów.
Otwarte też zostaną sale i hale sportowe. Tu również obowiązywał będzie limit osób: 12 osób + trener (w obiektach do 300 mkw.), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 mkw.), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 mkw.), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 mkw.).
Poluzowane zostaną również obostrzenia w świecie kultury. Od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.
Od 25 maja dzieci z klas I-III klas podstawowych będą mogły wrócić do szkół. Zostaną dla nich uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.
– To rodzice w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze. Utrzymujemy opcję otrzymania zasiłku opiekuńczego – zapewnia premier Mateusz Morawiecki.
Od 25 maja w szkołach uruchomione też zostaną konsultacje z nauczycielami dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz dla maturzystów, a od 1 czerwca z takich konsultacji będą mogli skorzystać uczniowie wszystkich klas.
Od poniedziałku 18 maja wprowadzamy przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i #DbajmyOSiebie❗️
📰Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/yc1jo0tnZt pic.twitter.com/MmexMwiWrg
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
– Powrót do normalności jest bardzo potrzebny, ale jest możliwy dzięki temu, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Ważne, by utrzymywać tę dyscyplinę i trzymać się wytycznych Ministerstwa Zdrowia – podkreśla Morawiecki.