Luty w kinowym fotelu

20

LUBIN. Jedne z najlepszych argentyńskich i hiszpańskich filmów ostatnich lat będzie można obejrzeć w lutym w lubińskim kinie Muza w ramach DKF-u. Jak zwykle, seanse odbywać się będą co środę o godzinie 19.

 

Pierwszy film zostanie wyświetlony już dzisiaj, 1 lutego. Będzie to hiszpańska produkcja, w ubiegłym roku uznana za najlepszą – „Nawet deszcz”.

Jest to opowieść o Sebastianie – reżyserze idealiście – i Coscie, jego producencie, którzy realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Realizacja filmu idzie wyśmienicie do momentu, gdy w okolicy wybucha tzw. wojna o wodę, wywołana prywatyzacją wodociągów. Boliwijscy Indianie stają się ofiarami chciwych polityków i międzynarodowych korporacji. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu – w filmie i w rzeczywistości. Costa i Sebastian staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów… W roli reżysera Gael Garcia Bernal – meksykański aktor znany z filmów „Amores Perros”, „Miasto ślepców”, „Babel” i „Mamut”.

8 lutego kolejny film z cyklu DKF – „Chłopiec na rowerze”, który w ubiegłym roku zdobył grand prix na festiwalu w Cannes.

W kolejny wtorek, 15 lutego, wyświetlona zostanie argentyńska produkcja „Lwica”. Później będzie można jeszcze zobaczyć połączenie dokumentu i animacji „Walc z Baszirem” (22 lutego) oraz szwedzki thriller „Klatka” (29 lutego).

Bilet na jeden film kosztuje 12 zł, a miesięczny karnet na wszystkie produkcje – 35 zł.


Kilka słów o filmach:

8 II „Chłopiec na rowerze”
Najnowszy film braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy w Cannes, twórców „Dziecka” i „Milczenia Lorny”.
11-letni Cyryl ma tylko jedno pragnienie – za wszelką cenę odnaleźć ojca, który go porzucił. Wciąż desperacko poszukuje ojca, choć ten nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wyprowadził się bez słowa, nie zostawiając nowego adresu, na dodatek sprzedał ukochany rower syna. Chłopak jednak nie poddaje się. Podczas kolejnej ucieczki z domu dziecka poznaje fryzjerkę Samantę. To spotkanie staje się punktem zwrotnym w jego życiu…

15 II „Lwica”
Jeden z głośniejszych argentyńskich filmów ostatnich lat – obraz prezentowany był w głównym konkursie podczas festiwalu w Cannes, a w 2008 roku był argentyńskim kandydatem do Oscara.
Julia budzi się w swoim mieszkaniu otoczona krwią. Na podłodze leżą ciała Ramiro i Nahuela. Ramiro nadal żyje, obaj byli jej kochankami. Dziewczyna zostaje oskarżona o morderstwo. Jest sama, przerażona, na dodatek w ciąży. Trafia do więzienia dla matek i ciężarnych kobiet, gdzie na świat przychodzi jej dziecko…

22 II „Walc z Baszirem”
Połączenie dokumentu i animacji. Pewnego wieczoru w barze stary znajomy opowiada reżyserowi Ari’emu o powracającym koszmarze. Każdej nocy śni mu się, że jest ścigany przez 26 psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z misją izraelskiej armii, w której brali udział podczas pierwszej wojny domowej w Libanie. Ari jest zaskoczony, że nie ma żadnych wspomnień z tego okresu. Gnębiony tą zagadką postanawia spotkać się ze starymi przyjaciółmi i wypytać ich o masakrę w Libanie. Chce odkryć prawdę o tamtym wydarzeniu, ale również o sobie samym. Z czasem, gdy coraz bardziej zagłębia się w tą historię, jego pamięć zaczyna powracać, kreując przerażającą wizję i odkrywając przed nim okrutną prawdę, z którą przyjdzie mu się zmierzyć.

29 II „Klatka”
Szwedzki thriller porównywany do „Lokatora” Polańskiego, którego bohaterem jest Frank – pilny student medycyny, który całe dnie spędza w swoim przytulnym mieszkanku, gdzie uczy się do egzaminów. Jego spokojne życie zakłóca spotkanie na schodach dość irytującej sąsiadki Lotty. Nagle zauważa, że coś dziwnego zaczyna się dziać wokół niego. Za każdym razem, kiedy opuszcza swój dom, Frank odczuwa strach. Zbyt gadatliwa dozorczyni, za głośne dzieci, wścibska sąsiadka i niebezpieczny narzeczony Lotty, straszny Micke zamieniają życie spokojnego studenta w prawdziwy koszmar…


POWIĄZANE ARTYKUŁY