Aby ocalić od zapomnienia dawne techniki rękodzielnicze i pokazać mieszkańcom twórcze działania tutejszych miłośników rękodzieła, Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej już po raz 49. zorganizowało wystawę z cyklu „Ludzie z pasją”.
Na wystawie prezentowane są wyroby szydełkowe Urszuli Olszak oraz ozdoby wielkanocne Renaty Ratajczak, mieszkanek Gwizdanowa.
Urszula Olszak jest katechetką w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej oraz instruktorem terapii środowiskowej w wiejskiej świetlicy w Gwizdanowie. Swoją pasję szydełkowania odkryła na lekcjach techniki w szkole podstawowej, na których nauczyła się pierwszych prostych wzorów. Przez lata doskonaliła swoje umiejętności, korzystając z poradników i książek. Później zaczęła tworzyć pierwsze ubranka m.in. szaliki i czapki dla swoich dzieci. Obecnie opanowała technikę szydełkowania do tego stopnia, że nowe wzory wymyśla sama i realizuje nowe projekty.
Pani Ula każdą wolną chwilę spędza na szydełkowaniu. Wykonuje przepiękne bieżniki, serwety, koszyczki, kapelusze, wazony, wazy, filiżanki i elementy dekoracyjne takie jak koronkowe baranki, kurki, zajączki, którymi często obdarowuje rodzinę i znajomych.
Wyroby rękodzielnicze wykonane szydełkiem są bardzo pracochłonne. Na wykonanie np. koszyczka wielkanocnego trzeba czasami poświęcić cztery miesiące. Aby utrwalić jego kształt, pani Ula moczy go w wodzie z cukrem i odpowiednio formuje.
Szydełkowanie to nie tylko hobby pani Uli, ale również jej wielka pasja i miłość, sposób na spędzanie wolnego czasu, sposób na relaks i stworzenie czegoś niepowtarzalnego.
Renata Ratajczak z zawodu jest złotnikiem, rozwijała swoje umiejętności i fantazje w metalach szlachetnych. Parę jej projektów wykorzystano w produkcji do sklepów. Już w dzieciństwie pani Renata haftowała oraz dziergała na drutach i szydełku. Nadal lubi tworzyć, a efektem jej prac są m.in. przepiękne, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju ozdoby wielkanocne, które zaprezentowała w bibliotece.
Piękne pisanki i zabawne, kolorowe pary zajączków, wykonane ręcznie ozdobiły wielkanocne gałązki.
Wystawę można oglądać do maja.