Ludzie z pasją – dzieła mieszkanki Rudnej na wystawie

332

Na 66. już wystawie z cyklu „Ludzie z pasją”, która promuje artystów, hobbystów i kolekcjonerów z gminy Rudna, można obejrzeć twórczość Joanny Grzyb. Multimedialne Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej zaprasza do końca grudnia.

Autorka wystawy jest mieszkanką Rudnej. Od najmłodszych lat interesuje się rękodziełem, majsterkowaniem, rysunkiem, rzeźbą w masie cukrowej i w glinie, a także pisze wiersze. Zmysł artystyczny odziedziczyła po swoich rodzicach i dziadkach. Każda osoba w jej najbliższej rodzinie jest uzdolniona artystycznie. Dziadek był stolarzem i rzeźbiarzem; tato, majsterkował i szkicował; mamę interesowały robótki ręczne i rysunek; brat jest basistą, malarzem oraz stolarzem; mąż tzw. złota rączka, rzeźbi, rysuje oraz pisze wiersze, dzieci również przejawiają już zdolności artystyczne.

Joanna Grzyb swoją przygodę z rzeźbą zaczynała od modeliny, z której wykonywała biżuterię. Następnie sięgnęła po masy cukrowe oraz marcepanowe i wyczarowywała z nich piękne dekoracje i figurki na torty. W 2018 roku otrzymała srebrne wyróżnienie za „Płaczącego Anioła” i brązowe za „Dziewczynę na huśtawce” na Cake Festival Poland w Katowicach.

Z uwagi na to, że masa cukrowa nie jest trwałym materiałem, pani Joanna spróbowała swoich sił w innym tworzywie, tj. w glinie i masach samoutwardzalnych. Zaczęła uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, na których mogła dalej rozwijać swoje pasje. Tworzy niepowtarzalne anioły ceramiczne oraz misy i patery, maluje portrety oraz kwiaty, wykonuje piękne ozdoby, tj. stroiki, wianki, łapacze snów, dekoracyjne spinki i przepaski do włosów, kartki okolicznościowe, a także szyje poduszeczki-przytulanki dla dzieci. Swoje pasje i zdolności stara się przekazywać dalej, prowadząc warsztaty rękodzielnicze w świetlicach środowiskowych.

Wystawa można oglądać do końca grudnia 2019 r.

AUTOR i FOT. Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska/MCI