Lubisz szybką jazdę? W tym tygodniu lepiej zwolnij

1801

Od dziś do niedzieli będzie wyjątkowo łatwo otrzymać mandat za zbyt szybką jazdę. W całej Europie trwa akcja „Roadpol Operation Speed”. Na drogach pojawi się w sumie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, którzy sięgną po wszystkie możliwe narzędzia kontroli prędkości. Szczyt akcji zaplanowano na piątek.

Roadpol jest organizacją zrzeszającą policje drogowe i instytucje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego z krajów Unii Europejskiej. Prowadzona przez nią dwa razy w roku masowa kontrola prędkości jest największą tego typu akcją na świecie. Kierowców będą dyscyplinować patrole w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach, w ruch pójdą też drony i fotoradary.

– Codziennie w ruchu drogowym dochodzi do wielu kolizji. W wielu przypadkach skutki ograniczają się do szkód materialnych w pojazdach, a użytkownicy dróg, których to dotyczy, są czasami bardzo przestraszeni. Niestety, wciąż zdarza się zbyt wiele wypadków, w których użytkownicy dróg zostają ranni lub giną. Przyczyny tych kolizji są bardzo zróżnicowane. Jedną z najczęstszych jest prędkość

– argumentują organizatorzy kampanii.

Na piątek, 19 kwietnia, zaplanowana jest kulminacja akcji pod hasłem „Speed Marathon”. W zeszłym roku w jeden taki dzień unijni funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali 150 tys. kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Kolejna ogólnoeuropejska kontrola prędkości przeprowadzona zostanie w dniach 5 – 11 sierpnia tego roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY