Lubińskie Biennale Sztuki – okazja dla lokalnych artystów

537

Muzeum Historyczne zaprasza wszystkich lokalnych artystów na Lubińskie Biennale Sztuki, które po latach przerwy zostaje reaktywowane. To wyjątkowa okazja dla twórców związanych z Lubinem i okolicami, aby zaprezentować swoje dzieła i dołączyć do kulturalnej kroniki miasta.

Fot. BM

Lubińskie Biennale Sztuki organizowane było dawniej przez Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”. Po długiej przerwie inicjatywa ta wraca, tworząc tym samym przestrzeń dla wymiany inspiracji i docenienia twórczości tych, którzy wzbogacają lokalną kulturę.

– Chcieliśmy przywrócić Biennale, ponieważ wiele osób, które obecnie współtworzą Muzeum Historyczne w Lubinie, było zaangażowanych w tworzenie tamtej inicjatywy. Jest to także wydarzenie, które – naszym zdaniem – jest obecnie jedyną możliwością na ożywienie lokalnego środowiska artystów plastyków – mówi koordynator wydarzenia Piotr Bieruta. – To także nawiązanie do naszych muzealnych inicjatyw z ubiegłego roku, kiedy zorganizowaliśmy spotkanie, w którym zapowiedzieliśmy powrót do projektu. Staramy się, aby Muzeum Historyczne w Lubinie było miejscem przyjaznym dla lokalnych twórców.

Archiwalne materiały poświęcone Lubińskiemu Biennale Sztuki można znaleźć w Bibliotece Cyfrowej Zagłębia Miedziowego

Organizatorzy artystycznego przeglądu zapraszają do udziału nie tylko malarzy czy grafików. Do przedstawienia swoich prac zapraszają wszystkich twórców z zakresu sztuk wizualnych: fotografików, rzeźbiarzy, twórców form przestrzennych, ceramików.

Biennale jest otwarte dla szerokiego grona twórców – zarówno uznanych, jak i tych, którzy dopiero wkraczają na artystyczną scenę. Udział mogą wziąć absolwenci i studenci uczelni artystycznych, a także samoucy, pod warunkiem że mogą przedstawić swoje osiągnięcia. Każdy uczestnik może zaprezentować trzy najlepsze prace ze swojego portfolio.

Do tej pory zgłosiło się pięć osób.

– Pojawiły się nowe nazwiska. Oprócz twórców, którzy są już mocno wpisani w lubińskie środowisko kulturotwórcze, mamy też artystów, o których dowiadujemy się po raz pierwszy – dodaje Piotr Bieruta.

Prace muszą spełniać wymogi opisane w regulaminie oraz odpowiadać możliwościom ekspozycyjnym Galerii Pałacyk, w której zostaną przedstawione publiczności. Wystawa, której otwarcie zaplanowano na drugi tydzień grudnia, będzie trwała do końca stycznia 2025 roku lub dłużej, w zależności od zainteresowania publiczności.

Termin zgłaszania prac upływa w poniedziałek, 25 listopada. Można je przynosić do Galerii Pałacyk przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 6 w Lubinie. Szczegółowe informacje są dostępne pod numerem telefonu 731 123 311 oraz na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Lubinie (link TUTAJ).


POWIĄZANE ARTYKUŁY