Lubiński uczeń z ogólnopolskim trofeum

180

Maciej Kocjan z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie został zwycięzcą XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”.

Zainteresowanie zdolnego ucznia historią oręża polskiego oraz jego niesamowita pamięć, wiedza i ambicja, pozwoliły mu pokonać wielu uczniów z całej Polski i wziąć udział w warszawskim etapie centralnym konkursu, do którego zakwalifikowało się 70 najzdolniejszych uczniów z całej Polski. Wcześniej, 12 maja, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki konkursu. Dyplom i gratulacje Maciej otrzymał z rąk dolnośląskiego kuratora oświaty, Romana Kowalczyka.

Finał konkursu zorganizowany został między 9 a 11 czerwca w Warszawie. Maciej  odebrał dyplom laureata – finalisty w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Chłopiec miał również okazję zwiedzić wraz z innymi uczestnikami konkursu wiele obiektów historycznych w stolicy naszego kraju, w tym Muzeum Wojska Polskiego. Ucznia przygotowywał do konkursu nauczyciel historii, Paweł Chudy.

źródło: Anna Jankowska; fot. archiwum prywatne, SP nr 1