Lubiński szpital wśród najlepszych w kraju

64

Lubiński szpital jest drugi na Dolnym Śląsku i siódmy w kraju. Choć to nieco gorszy wynik niż w ubiegłym roku, to Miedziowe Centrum Zdrowia nadal znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych szpitali w rankingu przygotowywanym od lat przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

mcz-1

Do rankingu „Bezpieczny szpital 2016” jak zwykle, weszło sto najlepszych szpitali w Polsce, które uzyskały największą liczbę punktów. W tym roku by znaleźć się w zestawieniu rankingowym, szpital musiał mieć co najmniej tyle punktów, co setny szpital „Złotej setki”, czyli 763.

Lubiński MCZ, którego właścicielem jest KGHM, na tysiąc możliwych do zdobycia punktów miał 886,25, co dało mu drugie miejsce na liście szpitali w województwie dolnośląskim i siódme w rankingu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych w Polsce. To mały spadek w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to tutejszy szpital zdobył 898,38 punktów i był najlepszy województwie, a w Polsce piąty.

– Zajęliśmy troszeczkę niższe miejsca – przyznaje Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia. – Natomiast utrzymaliśmy ten sam poziom, ponieważ wartość punktowa, jaką osiągnęliśmy, jest prawie identyczna jak w ubiegłym roku – dodaje.

Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia
Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia

W tegorocznym, trzynastym już rankingu „Bezpieczny szpital” wzięło udział 226 placówek, choć zaproszenia wysłano do 1050. Jak podkreślają organizatorzy, szpitale obecne w rankingu reprezentują 42 procent bazy łóżkowej i realizują 67 procent hospitalizacji w Polsce. Jednostki, które się zgłosiły, dysponują 79 tys. łóżek na 188 tys. zarejestrowanych, a w ciągu roku przeprowadziły 4,5 mln ze wszystkich 7,9 mln hospitalizacji.

Każda z placówek, która zgłosiła się do udziału w rankingu, wypełniła ankietę, którą sprawdziło później Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Oceniano między innymi infrastrukturę szpitalną, stan budynków, funkcjonowanie ekonomiczne szpitala oraz sposób sprawowania opieki. Pod uwagę brano także certyfikaty jakości i akredytacje.

mcz-2

– To jest ranking tak zwanego bezpiecznego szpitala, czyli oceniający przestrzeganie procedur, głównie procedur dotyczących bezpieczeństwa w szpitalach. My startujemy w nim od kilkunastu lat – dodaje prezes lubińskiego MCZ.

W tym roku pierwsze miejsce w rankingu zajęło Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka w Bydgoszczy, zdobywając 918,25 punktów. Natomiast najlepszy na Dolnym Śląsku okazał się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

Szpitale nie płacą, aby znaleźć się na tej liście. Jest to najbardziej fachowy ranking w Polsce. Przeprowadza go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY