Lubińska przychodnia testuje e-stetoskopy

2260

Pacjenci zaoptowani w przychodni lekarskiej OMP w Lubinie mogą bezpłatnie wziąć udział w nowym pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia. Tym razem resort testuje elektroniczne stetoskopy, których pacjenci mogą używać w domu.

E-stetoskopy to niewielkie urządzenia polskiego producenta, którymi można ocenić stan zdrowia pacjenta zdalnie, rejestrując odczyty w specjalnej aplikacji. Lekarz ma dostęp do danych przez platformę domowej opieki medycznej.

Pilotażowy program obejmie na razie pacjentów u których zdiagnozowano COVID-19 współistniejący z innymi chorobami.

– Pomaga nam to kontrolować pacjentów zainfekowanych koronawirusem, u których zidentyfikowaliśmy jakieś fenomeny oddechowe. Nie możemy wzywać takiego pacjenta na codzienne wizyty kontrolne, więc w ten sposób przez czas, kiedy przebywa on w domu, możemy obserwować jego stan zdrowia – wyjaśnia Agata Pęcherczyk, lekarz rodzinny z OMP w Lubinie

W całym kraju Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło do testów tysiąc urządzeń. Na Dolnym Śląsku w pilotażu biorą udział tylko dwie placówki – w Wołowie i Lubinie. Dziesięć e-stetoskopów trafiło do przychodni OMP.

– Pandemia pokazała, że telemedycyna naprawdę dobrze sprawdza się w niektórych dziedzinach opieki zdrowotnej. Uczestnicząc w tym programie nie tylko możemy przetestować kolejne rozwiązanie, odciążyć naszych lekarzy, ale także zapewnić najwyższą jakość opieki nad pacjentem. Lekarz błyskawicznie uzyskuje dostęp do badania, dzięki czemu może zdecydować o ewentualnej zmianie leczenia lub upewnić się, że proces leczenia przebiega prawidłowo – mówi prezes ośrodka Sara Franke-Sroczyk.

– O zastępowaniu lekarza nigdy nie będzie tu mowy, bo bezpośrednie badanie pacjenta podczas wizyty w gabinecie i kontakt osobisty z pacjentem jest nieodzowny, szczególnie w pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – uważa lekarz Adam Zwoliński. – Telemedycyna jest jednak bardzo cennym narzędziem, które dostaliśmy, ponieważ pozwala na łatwą kontrolę samopoczucia pacjenta, załatwienie wielu spraw związanych z dokumentacją czy na przykład przedłużanie recept. Umożliwia też kontakt z lekarzem, gdy pacjent sam z różnych powodów nie może przyjść do ośrodka zdrowia – dodaje.

Testowanie elektronicznych stetoskopów potrwa do sierpnia. Po jego zakończeniu aparaty pozostaną własnością przychodni i będą mogły być używane do monitorowania osób cierpiących na inne schorzenia wpływające na układ oddechowy.

Fot. JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY