Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Lubinie postanowili spróbować swoich sił w nietypowym konkursie matematycznym KOMA, organizowanym przez Instytut Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Konkurs ten ma niespotykaną formę, ponieważ nie korzysta z wcześniejszej zdobytej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Tu ważna jest umiejętność słuchania i robienia notatek z przeprowadzonego wykładu, a następnie posługiwanie się nimi podczas pisania zadań konkursowych. Wykłady finałowe odbywają się na uczelni wyższej, co czyni konkurs jeszcze bardziej atrakcyjny. W obu etapach uczniowie wysłuchują wykładu z matematyki, a potem rozwiązują zadania dotyczące tego tematu, gdzie mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek.
W roku szkolnym 2022/2023 konkurs rozgrywany jest w kategoriach wiekowych: młodzicy, juniorzy oraz licealiści. W dniach 29-30 września w etapie szkolnym uczniowie klas 4 i 5 zmagali się w kategorii młodzicy, natomiast klasy 7 i 8 w kategorii juniorzy.
– Konkurs był inny, bo trzeba było samemu zrobić notatki, a potem z nich korzystać – opowiada Monika Wasyłeczko, uczennica klasy 8.
– Dowiedziałem się co to metoda strzałkowa, a teraz czas na finał – relacjonuje Michał Bajzert z klasy 5.
– Uczniowie pierwszy raz spotkali się z taką wersją konkursu, gdzie w pierwszy dzień przeprowadzony został wykład, a na drugi część zadaniowa. Podczas konkursu uczniowie mogli korzystać ze swoich notatek, które zrobili na wykładzie. W tym roku etap szkolny poruszył temat zapisu dużych liczb różnymi metodami – opowiada organizatorka etapu szkolnego Joanna Michalska – Łuczak.
– Matematyka to szczególna dziedzina nauki, którą rozwijamy w naszej szkole od wielu lat. Nauczyciele realizują innowacje pedagogiczne, przeprowadzają interaktywne projekty, nagrywają filmy, dzięki temu w ciekawy sposób rozwijają zainteresowania tą jakże trudną dyscypliną” – Krystyna Węgrzyn, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Lubinie.
Do finału zakwalifikowali się: w kategorii junior Adrian Kułaczkowski z klasy 8, natomiast w kategorii młodzicy: Michał Bajzert z klasy 5, Julia Michalska oraz Szymon Kozłowski z klas 4. Z niecierpliwością czekaliśmy na finał, który odbył się 10 grudnia 2022 roku we Wrocławiu, a w nim uczeń naszej szkoły zajął 2 miejsce.
– Nie spodziewałem się, że będzie to drugie miejsce, ponieważ oprócz mnie z Lubina reszta laureatów tego konkursu była ze szkół wrocławskich lub kół matematycznych utworzonych przy współpracy z Instytutem Wrocławskim” – relacjonuje Adrian Kułaczkowski.
– Konkurencja była duża, ponieważ startowali najlepsi uczniowie z Wrocławia, Wołowa, Bolesławca, Jeleniej Góry, Zgorzelca, Kołobrzegu , a nawet ze Szczecina. Adrian jest pracowitym uczniem i uczyć takiego młodego człowieka to sama przyjemność – Joanna Michalska – Łuczak, wychowawca i nauczyciel matematyki.
Fot. Archiwum SP nr 9 w Lubinie