Niemal od początku byli na prowadzeniu, którego nie oddali już do końca. Dzięki głosom internautów Rodzinna Grupa Rekonstrukcyjna z Lubina odniosła pewne zwycięstwo w plebiscycie Radia Wrocław na najpopularniejszą grupę rekonstrukcyjną na Dolnym Śląsku!
Przypomnijmy, że do walki o tytuł najpopularniejszych rekonstruktorów w naszym województwie stanęło pięciu konkurentów. Zrzeszająca około 30 osób Rodzinna Grupa Rekonstrukcyjna z Lubina konkurowała z Legnickim Stowarzyszeniem Fantastyki GLADIUS, Panser Galter Drott, czyli Drużyną Pancernych Knurów, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej SZPICA z Dzierżoniowa oraz z Rise of the Sun z Lubawki.
Głosowanie rozpoczęło się w sobotę 19 lipca i trwało do dziś (sobota, 3 sierpnia), do godz. 14:30. Od kilku dni wiadomo było, że kwestia zwycięstwa rozstrzygnie się pomiędzy Lubinem a Wrocławiem (skąd pochodzi Panser Galter Drott, czyli Drużyna Pancernych Knurów), które wyraźnie prowadziły nad resztą stawki. Co ważne, różnica między pierwszym a drugim miejscem również była dość znacząca i z dnia na dzień się powiększała na korzyść stowarzyszenia ze stolicy polskiej miedzi.
Niespodzianki nie było – ostatecznie Rodzinna Grupa Rekonstrukcyjna z Lubina z 1337 głosami na koncie bezapelacyjnie wygrała plebiscyt TOP5 dolnośląskich grup rekonstrukcyjnych. Drugie miejsce przypadło w udziale Panser Galter Drott, czyli Drużynie Pancernych Knurów (930 głosów), trzecie było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SZPICA z Dzierżoniowa (206 głosów), czwarte – Rise of the Sun z Lubawki (37 głosów), a piąte – Legnickie Stowarzyszenie Fantastyki GLADIUS (27 głosów).
– Wywalczenie pierwszego miejsca w tak wyjątkowym notowaniu TOP5 grup rekonstrukcyjnych w naszym województwie to dla nas wielka sprawa. Przede wszystkim możliwość większego zasięgu i dotarcia do jeszcze większej liczby naszego społeczeństwa z historią rodaków sprzed lat – komentuje Mariusz Babicz z Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej w Lubinie.
– To dla nas najważniejsze, że również dzięki takiemu plebiscytowi, do jakiego zgłosiła nas pani redaktor Karolina Bieniek, historie, jakie przekazujemy, mogą się rozwijać i być poznawane przez dzieci i ich rodziców. Halina Konopacka, Kazimierz Kucharski, Wacław Kuchar, Wojciech Zalewski czy Anna Pustowójtówna. Te i wiele innych postaci zapadnie ludziom w pamięci – dodaje.