Lubińscy radni za aglomeracją

86

Lubińscy radni miejscy zaopiniowali pozytywnie propozycję planu aglomeracji Lubin. Teraz nad sprawą debatują gminni rajcy. To pierwszy krok do tego, by pozyskać dotację na budowę i modernizację sieci wodno-ściekowej.

rada miejska, sesja

To właściwie nie utworzenie, a powiększenie aglomeracji wodnej Lubin, bo od kilku lat należą do niej już: Gola, Gorzyca, Krzeczyn Mały i Krzeczyn Wielki. Teraz tworzyć ją będzie w sumie 21 miejscowości gminy wiejskiej.

– Powiększenie tej aglomeracji to pierwszy krok do pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej na budowę i modernizację kanalizacji wodno-ściekowej – wyjaśnia Lech Dłubała, sekretarz miasta Lubina. – Jeżeli pozyskamy środki zewnętrzne, to część pójdzie do Lubina, a część do gminy wiejskiej Lubin. My nie będziemy dopłacać do modernizacji sieci w gminie, za to będziemy mogli modernizować lubińską oczyszczalnię ścieków – dodaje, rozwiewając też wątpliwości radnych w sprawie wydajności oczyszczalni. – W tej chwili wykorzystanie oczyszczalni jest na granicy 60 procent, a po przyłączeniu wspomnianych wiosek wzrośnie o 10 procent – mówi.

W gminie Lubin natomiast zlikwidowane zostaną wymagające gruntownej modernizacji oczyszczalnie w Oborze, Chróstniku, Osieku, Niemstowie, Siedlcach, Składowicach, a ścieki przerzucone do sieci miejskiej MPWiK i oczyszczalni ścieków w Lubinie. Dzięki temu będzie można rozbudowywać i modernizować gminną sieć.

I lubińscy radni miejscy, i radni gminy Lubin już raz debatowali o aglomeracji i podjęli uchwały w tej sprawie. Teraz po raz kolejny wypowiadają się w tej sprawie na wniosek województwa dolnośląskiego. Powstanie aglomeracji uzależnione jest bowiem od decyzji radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Obecnie oprócz opinii radnych, zbierane są też opinie z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Obie instytucje poinformowały nas, że jeśli złożona dokumentacja nie będzie wymagała uzupełnienia lub poprawek, wydzą opinię jeszcze przed najbliższą sesją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, którą zaplanowano na 27 października.


POWIĄZANE ARTYKUŁY