Lubinianka prezentuje swoje prace w Klubie pod Muzami

315

Już w najbliższy piątek, 13 września, w Klubie pod Muzami odbędzie się wernisaż wystawy Elżbiety Kochan, mieszkanki Lubin, która zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem oraz prowadzi pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży w tutejszym Młodzieżowym Domu Kultury. Tym razem prezentuje swoje prace z batiku.

Ekspozycję będzie można oglądać do 29 września w Klubie pod Muzami, ale już w piątek o godzinie 18 autorka zaprasza na wernisaż. Wstęp jest bezpłatny, a dodatkową atrakcją będzie występ zespołu DeKret – koncert rozpocznie się o godz. 18.45.

Na wystawie można zobaczyć prace z batiku Elżbiety Kochan, które powstały w 2019 roku.

Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Malezji i Indonezji.

Elżbieta Kochan mieszka i tworzy w Lubinie. W 1997 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, otrzymując dyplom ukończenia z wyróżnieniem w pracowni Jacka Jagielskiego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem oraz pracą dydaktyczną. Prowadzi pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie.

Zespół DeKret

O zespole DeKret

Jesienią 2014 roku, po wielu latach wspólnego grania muzycy wywodzący się z undergroundowego Syndromu Kreta, kwintetu wokalno-instrumentalnego grającego nazwany przez siebie gatunek „kardio-rock”, czyli ostrą muzykę podnoszącą ciśnienie, wrócili do korzeni klasycznego hard rocka ze współczesnymi brzmieniami i żywiołowymi elementami własnej interpretacji. Tym samym powstał DeKret. Inspiracją do podjęcia tej decyzji był między innymi dekret Davida Bowiego, guru muzyki undergroundowej, który nakazywał wszystkim muzykom tworzącym w podziemiu, ujawnienie się. DeKret postanowił pokazać światu swój aktualny pomysł na muzykę. I tak, kompozycje, teksty i aranżacje DeKretu to kombinacja wszelkich fascynacji muzyków zespołu różnymi gatunkami rocka.


POWIĄZANE ARTYKUŁY