28 sierpnia tego roku rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie planu ogólnego dla Lubina. Przez miesiąc mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje opinie listownie, drogą elektroniczną oraz podczas otwartych spotkań.

Plan ogólny miasta to dokument, który określi dalsze kierunki zagospodarowania przestrzennego Lubina.
– Ta nazwa może brzmieć jak coś, co interesuje wyłącznie urbanistów, ale tak naprawdę ten dokument zdecyduje, jak będzie się zmieniać Lubin w następnych latach. Plan ogólny będzie podstawą do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a więc bezpośrednio przełoży się na przyszły kształt inwestycji, zabudowy mieszkaniowej, terenów zielonych i całej infrastruktury w mieście – wyjaśnia Joanna Dziubek, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.
Konsultacje rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają do 27 września br. W tym czasie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do prezydenta Lubina pisemnie, trzema drogami:
• listem wysłanym na adres: Urząd Miejski w Lubinie, ul. Kilińskiego 10, 59-300 Lubin,
• e-mailem na adres: pjendrzejaczyk@um.lubin.pl, z tematem wiadomości: „Plan ogólny miasta Lubina”,
• za pośrednictwem platformy ePUAP (um-lubin/SkrytkaESP) lub przez e-Doręczenia (adres: AE:PL-52327-21421-RACII-29).
Oprócz tego magistrat zaprasza na spotkanie otwarte, podczas którego zostaną przedstawione obecne założenia projektu planu ogólnego – wtedy także będą przyjmowane opinie Lubinian. Spotkanie odbędzie się w środę, 9 września, w godzinach 16.05–17.05 w sali 126, na I piętrze siedziby Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 10. Osoby z ograniczoną mobilnością mogą skorzystać z wejścia od strony ul. Drzymały, prowadzącego do windy w budynku.
W okresie konsultacji do dyspozycji mieszkańców miasta będzie również projektant planu. Jego dyżury zaplanowane są na dwa dni:
• 9 września (środa), godz. 17.05 – 18.05 (sala 126, UM w Lubinie, ul. Kilińskiego 10)
• 10 września (czwartek), godz. 16.05–17.05 (sala 126, UM w Lubinie, ul. Kilińskiego 10)
Ważne jest, że wszystkie uwagi do planu ogólnego muszą być zgłoszone pisemnie. W tym celu można skorzystać z formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, który jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Lubinie (link tutaj) oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (link tutaj). Osoba składająca uwagę podaje imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby i ewentualnie adres poczty elektronicznej, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej uwagą.
Sam projekt planu ogólnego miasta Lubina jest dostępny w trzech miejscach:
• w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lubinie (link tutaj),
• w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Lubina – sekcja „Strefa Mieszkańca” (mapa online),
• w siedzibie Urzędu Miejskiego w Lubinie – ul. Kilińskiego 10, pokój nr 213, w godzinach pracy urzędu.
Plan ogólny jest jednym z najważniejszych samorządowych dokumentów planistycznych, zachęcamy zatem mieszkańców do wyrażania swojej opinii. Pozwoli to na opracowanie założeń rozwoju miasta ściśle odpowiadających aktualnym potrzebom Lubinian.





