Lubinianie z Brązowymi Wilkami

871

Ponad 5 tysięcy młodych z całej Polski zrealizowało tysiąc własnych projektów społecznych – tak w wielkim skrócie można podsumować tegoroczną Olimpiadę Zwolnieni z Teorii. Wśród wyróżnionych znaleźli się również lubinianie.

Fot. materiały prasowe

Tegoroczna, ósma już edycja Zwolnionych z Teorii dobiegła końca. Jak zwykle podsumowano ją wielkim finałem, podczas którego 2,5 tys. młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami, czyli tzw. społecznymi Oscarami. Wręczone zostały również wyróżnienia w postaci Srebrnych i Brązowych Wilków.

W tym roku ani Złoty ani Srebrny Wilk nie trafił do młodych z Lubina, ale trzy grupy z naszego miasta zostały wyróżnione Brązowym Wilkiem. Otrzymały go zespoły: Plaster Szczęścia z I LO, Zostań Dawcą z Technikum nr 1 oraz Plant And Breathe z II LO.

Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 68 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 298 finalistów w naszym regionie. Młodzież z Lubina, Wrocławia, Jeleniej Góry, Głogowa, Milicza i Legnica realizowała takie inicjatywy, jak projekt Kontrasty edukujący o polaryzacji społecznej, bańkach informacyjnych, mający na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji, inicjatywa Roboty Edukacji, która ułatwia wejście w świat robotyki i programowania poprzez możliwość udziału w warsztatach i złożeniu robotów, czy projekt CHEMEO zakładający stworzenie aplikacji z trójwymiarowymi, interaktywnymi modelami i narzędziami dla uczniów i nauczycieli.

Pełną listę nagrodzonych można znaleźć TUTAJ.

Fot. materiały prasowe

Dzięki Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii młodzi zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu – uczą się współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów, empatii i wrażliwości społecznej. Decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności.

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy.

Jak zwykle stworzono również ranking szkół Zwolnieni z Teorii, który układany jest w oparciu o wyniku uczniów w tej olimpiadzie. Szkoły znajdujące się na tej liście stawiają na wspieranie uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości i działaniu społecznym. Na 6. miejscu w Polsce znalazło się I Liceum Ogólnokształcące z Lubina. W rankingu umieszczono również tutejsze Technikum nr 1 – na 73. miejscu, oraz II LO – na 107. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY