Lubinianie na fotografiach

10

Używając techniki sprzed 160 lat, zrobili 150 fotografii mieszkańcom Lubina i okolic. Teraz kolektyw Street Collodion Art skany zdjęć umieścił w internecie. Uwiecznione na nich osoby mogą je pobrać. Wkrótce będą mogły zobaczyć swoje portrety także na wystawach. W planach są bowiem ekspozycje w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 latem tego roku oraz w Lubinie.

Michał Sitkiewicz i Paweł Sokołowski z kolektywu Street Collodion Art, przygotowującego projekt Portret Dolnego Śląska, używając techniki mokrego kolodionu fotografowali lubinian przez osiem dni. Przeważnie można ich było spotkać w parku Wrocławskim, ale pojawiali się też w innych miejscach w Lubinie oraz poza nim. Odwiedzili między innymi Studzionki, a tam cerkiew uczęszczaną przez lokalną ludność łemkowską. Fotografowali także chór męski po występie w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Odwiedzili również Dom Dziennego Pobytu Senior oraz rodzinę mieszkającą w najstarszym drewnianym domu w Lubinie.

– Zostaliśmy pozytywnie przyjęci, ludzie chętnie się otwierali i z nami rozmawiali, więc oprócz zbioru fotografii, mamy też zbiór kilkudziesięciu opowieści – mówi Paweł Sokołowski.

Podczas gdy Michał i Paweł robili zdjęcia, z fotografowanymi osobami rozmawiała socjolożka z Uniwersytetu Greenwich w Londynie, dr Ewa Sidorenko, która przeprowadzała nieformalny wywiad, aby poznać osoby, których wizerunki złożą się na Portret Dolnego Śląska. W Lubinie wykonano ponad 150 fotografii i zebrano do tej pory ponad 50 historii opowiedzianych przez pojedyncze osoby, rodziny lub po kilka osób jednocześnie. Jak relacjonują autorzy projektu, zaczyna się już rysować obraz ludności związanej z Lubiniem, miejscu ukształtowanym unikalną lokalną historią.

Akcja w Lubinie to część większego projektu Portret Dolnego Śląska przygotowywanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Artyści chcą odwiedzić także inne miejsca w całym województwie i zrobić w sumie 2016 fotografii, które później pokażą na wystawach i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Skany wszystkich zdjęć wykonanych w Lubinie dostępne są do pobrania na stronie:
www.dropbox.com/sh/gw45b0ppq900p6b/AABso67HB4PGGL44RqYCvNaja?dl=0

Można też otrzymać fotografie w wyższej rozdzielczości. W tym celu trzeba skontaktować się z autorami: collodion.art@gmail.com

Wcześniej o projekcie pisaliśmy tutaj:

www.lubin.pl/aktualnosci,41015,lubinianie_na_niezwyklych_fotografiach.html

www.lubin.pl/aktualnosci,40907,fotografuja_lubinian_technika_sprzed_160_lat.html


POWIĄZANE ARTYKUŁY