Lubinianie deklarują bezszkodowość i najczęściej jeżdżą Audi A4

3422

Wśród miast, w których kierowcy deklarują bezszkodowość na poziomie powyżej 60%, znalazł się Lubin. 62,3% zmotoryzowanych lubinian przyznało, że w przeszłości nie spowodowało zdarzenia drogowego.

Fot. Pixabay

Eksperci rankomat.pl przygotowali zestawienie 84 miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Następnie miasta te ułożyli, biorąc pod uwagę deklarowaną przez kierowców w ubiegłym roku bezszkodowość. Lubin znalazł się na 60. miejscu z wynikiem 62,3%. Dla porównania do wyższej bezszkodowości przyznali się zmotoryzowani mieszkańcy Sosnowca (63,5%), Pabianic (64,4%) i Gorzowa Wielkopolskiego (65,5%). Najlepiej pod tym względem wypadli kierowcy z Raciborza (69,6%), a najgorzej warszawiacy (53,8%).

W ubiegłym roku kierowcy z Lubina za ubezpieczenie OC średnio płacili 720 zł – tyle samo, co kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego. Jeżeli wziąć pod uwagę średnią wyliczoną dla całego województwa dolnośląskiego, to w kieszeni lubinian pozostawało przeciętnie 36 zł. Drożej było w Warszawie (890 zł) i Wrocławiu (939 zł). Mniej środków na zakup obowiązkowej polisy przeznaczali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego (552 zł) i Mielca (515 zł).

– Kalkulując cenę ubezpieczenia OC towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników, m.in. liczbę pojazdów i kierowców, sieć dróg oraz statystyki wypadkowe. Wysokie ceny ubezpieczeń OC w Lubinie nie powinny specjalnie dziwić. Drogi w tym mieście codziennie przemierzają tysiące samochodów, a to z kolei oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

W ubiegłym roku w Polsce najczęściej ubezpieczanym pojazdem był Opel Astra. Za ubezpieczenie tego auta kierowcy płacili 658 zł. Z kolei w województwie dolnośląskim najpopularniejszy był Volkswagen Golf. Polisa dla tego modelu przeciętnie kosztowała Polaków 679 zł. W Lubinie najpopularniejsze okazało się Audi A4, dla którego składka OC była wyższa – kosztowała 834 zł. Jeżeli chodzi o inne popularne modele, były to: Opel Corsa (606 zł), Volkswagen Passat (666 zł), Ford Mondeo (690 zł) i BMW Serii 3 (920 zł).