Lubin w hołdzie historii

18

Obecny rok szkolny jest szczególny. 70. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej i powstania Państwa Podziemnego, 30. lecie podpisania Porozumień Sierpniowych to tylko nieliczne z ważnych dla naszej ojczyzny rocznic, które przypadają właśnie w tym roku. Z tego względu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej. Do obchodów przyłącza się też lubińskie Powiatowe Centrum Edukacji.

 

Od września do wszystkich szkół wprowadzona została reforma programowa kształcenia ogólnego, polegająca na dostosowaniu celów oraz treści kształcenia w zakresie poszczególnych przedmiotów nauczania do zmieniającej się rzeczywistości. Nowa podstawa dużą uwagę poświęca też nauczaniu historii.

– Podstawową zmianą jest połączenie programowe cyklu gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, co pozwoli uczniowi gimnazjum zapoznać się z historią Polski i świata do 1918r., natomiast uczniowie klas pierwszych ponadgimnazjalnych będą zgłębiać dzieje po I Wojnie Światowej aż po czasy współczesne – tłumaczy Elżbieta Palej, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Lubinie.

Wprowadzone zmiany poprzez naukę historii XX wieku mają umożliwić uczniom lepsze rozumienia otaczającego świata i ważnych wydarzeń. A tych w bieżącym roku nie brakuje.

– 1 września obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 27 września – 70. rocznicę Powstania Państwa Podziemnego. Inne znaczące rocznice to 20. Rocznica Powstania Rządu Tadeusza Mazowieckiego, 20-lecie I Wyborów Samorządowych a także 30-lecie Porozumień Sierpniowych – wylicza dyrektor PCE.

Lubin także promuje Rok Historii Najnowszej. Wspólnie z Zespołem Szkół nr 1 Powiatowe Centrum Edukacji zorganizowało wystawę „Z archiwum IPN”, którą będzie można oglądać od 15 do 25 października w godzinach od 9 do 14. Uroczyste otwarcie wystawy, z udziałem przedstawiciela IPN we Wrocławiu, nastąpi 19 października o godzinie 12 w Zespół Szkół nr 1. Z kolei w holu biblioteki pedagogicznej w siedzibie PCE przy ulicy Szpakowej 1 można oglądać wystawę nowości wydawniczych dotyczących najnowszej historii Polski.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY