Lubin ma już swój odcinek Cyklostrady

2775

Zakończyła się budowa lubińskiego fragmentu Cyklostrady Dolnośląskiej – jednej z największych inwestycji rowerowych w regionie. Mieszkańcy mogą już korzystać z nowych, komfortowych tras i miejsc odpoczynku, które sprzyjają nie tylko rekreacji, ale i codziennej mobilności.

Trasa Miedziana w Lubinie

Nowo powstała infrastruktura to efekt kilkuetapowych prac prowadzonych przez 4,5 miesiąca. Najpierw zmodernizowano istniejącą drogę rowerową przy ul. Szkolnej i Zielonogórskiej, poprawiając jej nawierzchnię oraz dostosowując ją do aktualnych standardów bezpieczeństwa i wygody.

Następnie przebudowano odcinek ścieżki przy ul. Zielonogórskiej – między ul. Paderewskiego a Ścinawską – tworząc oddzielne pasy dla pieszych i rowerzystów. Dla pieszych powstała ścieżka o szerokości 1,8 metra, natomiast dla rowerzystów – komfortowy pas o szerokości od 2 do 2,5 metra. W tym miejscu powstał także pierwszy na trasie MOR, czyli Miejsce Odpoczynku Rowerzystów – zadaszona wiata z miejscem do siedzenia i spożycia posiłku, małym placem zabaw dla dzieci oraz punktem samodzielnej naprawy rowerów.

W kolejnym etapie przeprowadzono remont ścieżki biegnącej wzdłuż ul. Ścinawskiej. Ostatnim elementem była budowa nowego, 3,5-metrowego traktu pieszo-rowerowego, wyposażonego w nowoczesne oświetlenie i kolejny MOR. Całość zaprojektowano tak, by umożliwić bezpieczne i wygodne poruszanie się rowerzystom, pieszym oraz osobom z wózkami dziecięcymi.

– Mamy maj i wydawałoby się, że wszyscy powinniśmy już zasuwać na rowerach. Jednak rano jeszcze jest zimno, więc sam jeżdżę głównie popołudniami – przyznaje z uśmiechem prezydent Lubina Robert Raczyński. – Rower to dziś szybki środek transportu, a przy tym zdrowy i przyjemny. Warto korzystać, szczególnie że mamy do tego coraz lepsze warunki: i lepszy sprzęt, i lepszą infrastrukturę – zachęca.

Całość inwestycji kosztowała prawie 6 milionów złotych, z czego ponad 4,7 mln zł miasto pozyskało z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.

Lubińska część Cyklostrady wchodzi w zakres Trasy Miedzianej, która docelowo ma łączyć Dolinę Baryczy z Przemkowskim Parkiem Krajobrazowym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY